Що краще – ігровий ноутбук чи комп'ютер? Суперечки на цю тему ведуться майже 20 років — відколи з'явилися потужні портативні пристрої, здатні обробляти реалістичну тривимірну графіку. Розповідаємо, чим відрізняються геймерські комп'ютери та ноутбуки, в чому їх особливості, переваги та недоліки.

ПК або ноутбук для ігор

Що краще для ігор: лептоп чи ПК? Порівняння параметрів та характеристик

Процесор

Наприклад візьмемо два процесори Intel з актуальної лінійки 11-го покоління. Порівняємо їх ключові характеристики, які впливають на продуктивність ігрових комп'ютерів та ноутбуків.

Процесор

Intel Core i7-11800H для ноутбуків

Intel Core i7-11700 для стаціонарних ПК

Кількість ядер

8

8

Число оброблюваних потоків інформації

16

16

Базова тактова частота

1,9–2,3 ГГц

2,5 ГГц

Тактова частота під час розгону

4,6 ГГц

4,9 ГГц

Максимальна теплова потужність

35 Вт

65 Вт

При однаковій кількості ядер та потоків інформації процесор для стаціонарного геймерського комп'ютера працює швидше на 6-10%. Але значно важливіше, що його теплова потужність вища на 85% — майже вдвічі. Додайте до цього той факт, що в тонкому корпусі ноутбука неможливо розмістити потужний кулер і тим більше рідинну систему охолодження.

У нормальному режимі роботи можливості процесорів ігрового ПК та лептопа приблизно рівні. Але при підвищених навантаженнях останній рано впирається в стелю своєї теплової потужності. Це призводить до тротлінгу - примусового зниження частоти та падіння продуктивності.

Поки що ситуація така. Але незабаром розклад може змінитися - на підході нове покоління процесорів з ARM-архітектурою. Перший чіп Apple M1 у новому MacBook демонструє результати на рівні стаціонарних комп'ютерів та обходиться при цьому скромним енергоспоживанням. Цілком імовірно, що через кілька років розробники оптимізують ААА-ігри саме під ARM-процесори.

Процесор Intel для ігрових комп'ютерів чи ноутбуків

Відеокарта

Для порівняння ігрових ноутбуків та комп'ютерів ми візьмемо топові графічні адаптери AMD. Оцінимо параметри, які впливають на якість зображення та частоту зміни кадрів.

Відеокарта

AMD Radeon RX 6800M для ноутбуків

AMD Radeon RX 6800 для стаціонарних ПК

Кількість потокових процесорів

2560

3840

Базова частота GPU

Немає даних

1815 МГц

Частота GPU під час розгону

2300 МГц

2105 МГц

Пам’ять

12 ГБ GDDR6, 192 біт

16 ГБ GDDR6, 256 біт

Пропускна спроможність пам'яті

384 ГБ/с

512 ГБ/с

Максимальна швидкість обчислень

23,55 TFLOPs

32,33 TFLOPs

Швидкість текстурного заповнення

368 ГТ/с

505,2 ГТ/с

Хоча мобільна відеокарта працює на вищій частоті, вона відстає за кількістю потокових процесорів, обсягом та пропускною здатністю пам'яті. Причина проста — виробники змушені дотримуватися дуже жорстких обмежень щодо енергоспоживання. А якщо ні, то геймерському ноутбуку знадобиться громіздкий і важкий блок живлення, а в автономному режимі батарея буде розряджатися за лічені хвилини.

Підсумок передбачуваний - продуктивність відеокарт для ноутбуків нижче на 30-40%. А це означає і зниження якості графіки, і падіння FPS за інших рівних умов.

Оперативна пам'ять 

У технічних характеристиках оперативної пам'яті для ігрових комп'ютерів та ноутбуків мало відмінностей. Зараз у потужних геймерських "машинах" використовуються чіпи DDR4, які працюють при напрузі 1,2 В. Місткість - до 32 ГБ на одну планку. Різниця полягає лише у тактовій частоті. Стаціонарні комп'ютери можуть досягати 4800 МГц, а ноутбуки — 3200 МГц. Втім, це не межа - як і інші компоненти ПК, оперативна пам'ять піддається розгону. Але цим вже доводиться займатися на свій страх і ризик, позбавляючись гарантії виробника.

Оперативна пам'ять для геймерських ноутів також відрізняється меншими розмірами. На неї неможливо встановити потужний радіатор, необхідний для охолодження чіпів. Відповідно, мікросхеми починають перегріватися раніше, і лептоп примусово обмежує їхню частоту, знижуючи продуктивність.

Оперативна пам'ять для комп'ютерів та ноутбуків

Накопичувачі інформації

Єдина відмінність "системника" для комп'ютерних ігор - можливість встановлення 3,5-дюймових вінчестерів у повнорозмірних корпусах. У компактних моделях місця для них може не знайтись. Якщо говорити про 2,5-дюймові жорсткі диски (HDD) і твердотільні накопичувачі (SSD), то вони можуть встановлюватися в більшість комп'ютерів і ноутбуків. Те саме стосується мініатюрних SSD — їм потрібний лише слот розширення M.2 на материнській платі.

Відмінності у постійній пам'яті — такі самі, як і в оперативній. У ноутбуці не можна розмістити радіатор охолодження накопичувача. Тому при високих навантаженнях може перегрітися, що вплине на продуктивність пристрою.

Система охолодження 

Ось ми й дісталися принципової відмінності ігрового комп'ютера від ноутбука. Перший збирається у досить великому корпусі. Є й винятки, але навіть у 4- та 7-літрових моделях вистачає простору для вільного руху повітря. У корпусі стаціонарного ПК можна розмістити великі “баштові” кулери та рідинні системи охолодження з масивними радіаторами.

Виробники намагаються робити ноутбуки відносно компактними, прикладами тому служить серія ASUS ROG Zephyrus. Усередині них залишається не так багато місця. Вентилятори створюють потоки повітря у вузьких каналах, пропущених поруч із процесором, відеокартою та іншими важливими компонентами. Щоб компенсувати менші розміри, вони працюють на більш високій швидкості, що створює додатковий шум. Попри це, інженерам доводиться підвищувати допустиму температуру заліза, щоб вона не втрачала потужність при високих навантаженнях.

Хоча з кожного правила є виняток. Товщина "монстра" MSI GT83VR 7RF TITAN SLI - майже 7 сантиметрів! Усередині цього ноутбука із двома відеокартами є достатньо місця для вентиляційних каналів. ASUS ROG GX800VH набагато тонший (45 мм), зате повну потужність він розвиває тільки з док-станцією рідинного охолодження, що важить 2 кг. А Acer Predator 21 Х - справжній рекордсмен з габаритами 56,8 х31, 5х8, 4 см і вагою майже 9 кг. У цих ігрових машин немає проблем з охолодженням, але й ультрапортативними їх назвати теж складно.

Однак, середньостатистичні лептопи виходять більш галасливими та гарячими, ніж стаціонарні геймерські ПК. Це позначається як у вашому комфорті, і на ресурсі комплектуючих. Але за рахунок цього вони зберігають свою головну перевагу компактність і мобільність.

Система охолодження для ПК

Зовнішній монітор vs. вбудований дисплей

Якщо говорити, що краще для ігор, ноутбук чи ПК, то за характеристиками зображення великої різниці не буде. І до того, і до пристрою можна приєднати зовнішній монітор. Ви не знайдете відмінностей навіть за кількістю екранів - топові відеокарти для стаціонарних і портативних пристроїв пропонують три-чотири відеовиходи, здатних працювати одночасно.

Але геймерський ноут має плюс у вигляді вбудованого дисплея, який міститься в компактному корпусі. На відміну від громіздкого монітора, він дозволяє працювати та грати будь-де — хоч за столиком у кафе, хоч у поїзді, хоч на пляжі, хоч на лавці у парку. Розміри його невеликі, але формфактор ноутбука дозволяє легко вибрати оптимальну відстань до очей, щоб картинка була перебірливою.

Периферія: можливості та підключення

Ігровий системний блок - чемпіон за кількістю роз'ємів. Він може налічуватися до десяти портів USB на всі випадки життя. А якщо цього мало, до материнської карти можна під'єднати плату розширення. У ноутбука зазвичай є лише 2-3 порти USB. Якщо ви вже користуєтесь зовнішньою клавіатурою та мишкою, для флешки або SSD може просто не знайтись місця. Тим більше, що роз'єми зазвичай тісно згруповані – один широкий штекер може перекривати доступ до сусідніх портів.

Вище ми вже говорили, скільки моніторів можна підключати одночасно. У преміальних комп'ютерів та лептопів це число одне. А ось у бюджетному класі співвідношення зовсім інше. Недорогі лептопи пропонують лише один відеовихід, а ось у доступних настільних ПК їх не може бути менше двох.

Є різниця і в аудіосистемі. Більшість ноутбуків мають лише один 3,5-міліметровий вихід для геймерської гарнітури. Рідше окремі роз'єми для навушників і мікрофонів. А ось у стаціонарних ігрових комп'ютерах часто є цифрові та аналогові виходи для висококласних аудіосистем, наприклад, 5.1 або 7.1.

Ноутбуки, оснащені портами Thunderbolt третього та четвертого покоління, надають користувачеві цікаві функції. Наприклад, лептоп ASUS ROG Flow X13 підтримує підключення зовнішньої відеокарти за допомогою док-станції ROG XG Mobile. Усього один рух, і у вашому розпорядженні виявиться потужність дискретного графічного адаптера - аж до Nvidia GeForce RTX 3080. Такі рішення поки що залишаються екзотикою, але в майбутньому вони можуть стати популярнішими. Їхня головна перевага — поєднання портативності ноутбука з продуктивністю стаціонарного комп'ютера.

Гнучкість та портативність

Коли здається, що ігрові ноутбуки програють порівняння за всіма параметрами, вони знаходять перевагу, що дає змогу відстояти свої позиції. Лептопи виходять набагато компактнішими. Розміри середньостатистичної 15-дюймової моделі – 36х27х2,5 см. Порівняйте це з габаритами типового системного блоку Middle Tower – 45х44х22 см. І це без монітора, клавіатури та іншого периферійного обладнання. Вага ноутбука теж набагато менша - від 1,5 до 3 кг проти 2,5-7,5 кг у стаціонарного ПК.

І найголовніше – ноут здатний працювати в автономному режимі, отримуючи живлення від власної батареї. У грі її вистачає на 1-4 години, під час перегляду відео - на 3-8 годин, при нескладній офісній роботі - на 4-12 годин. Для комп'ютера можна придбати джерело безперебійного живлення. Але заряд батареї вагою 5-7 кілограмів вичерпається за 15-30 хвилин залежно від рівня навантаження.

Все це стосується сучасних ігрових ноутбуків у масовому сегменті. Вище ми вже говорили про справжні «монстри», які можуть бути більшими та важчими за системні блоки. Поки що це єдиний спосіб зробити сильне залізо портативним. У якому напрямі піде індустрія — чи почне розробляти енергоефективні комплектуючі чи зробить ставку на зовнішні відеокарти, ми дізнаємось у найближчому майбутньому.

Заміна компонентів для комп’ютерів та ноутбуків

Ігровий ПК можна реконструювати залежно від своїх бажань. У ньому змінюється все — від вентиляторів та накопичувачів інформації до процесора та материнської плати. При необхідності можна навіть переставити залізо в інший корпус, отримавши більше простору модифікацій. Вам доступні десятки аксесуарів для моддингу – наклейки, лампочки підсвічування, LED-стрічки, пластикові накладки та інші.

А ось лептоп — пакетне рішення, яке постачається «як є». У ньому можна поміняти лише оперативну пам'ять та накопичувач інформації. Всі інші компоненти розпаяні на материнській платі та не знімаються. Простір для внутрішньої модифікації немає, тому доводиться обмежуватись тюнінгом корпусу.

Плюси та мінуси кожного типу пристроїв

Ноутбук

Ігровий ноутбук

Плюси

Мінуси

Портативний

Продуктивність нижче

Легкий та компактний

Ресурс заліза менший

Працює до 12 години в автономному режимі

Рівень шуму вищий

Можна брати із собою запасні батареї

У несприятливих умовах може перегріватися

Зручно користуватись у будь-якій точці планети

Можна змінювати лише оперативну пам'ять та накопичувачі інформації

Сконструйований так, щоб ви витрачали мінімум часу на обслуговування

Менше портів для підключення периферійного обладнання

Готове рішення «все-в-одному», потрібен мінімум периферійного обладнання

 

Стаціонарний ПК

Ігровий комп'ютер

Плюси

Мінуси

Потужніший

Займає багато місця

Працює тихіше

Важко перевозити із собою

Легко піддається модифікаціям

Для роботи потрібне підключення до розетки

Ресурс вище

Потрібно багато периферійного обладнання

Можна міняти всі комп’ютерні компоненти, від кулера до корпусу

Найчастіше потребує обслуговування

Пропонує більше портів для підключення периферії

Для складання та модифікації потрібні технічні навички

Вибір комплектуючих більше, можна використовувати залізо для ноутбуків.

 

Геймерський ноутбук vs. геймерський комп'ютер: тестування в іграх

Характеристики ігрового ПК

Честь стаціонарних комп'ютерів відстоюватиме системний блок із шестиядерним процесором Intel Core i5-10600, відеокартою GeForce RTX 3070 та 16 ГБ оперативної пам'яті, що працює на частоті 3200 МГц. Це ігровий ПК середньо-високого рівня — має потужне, але не топове залізо.

Характеристики геймерського ноутбука

Учасником нашого тестування став MSI GP66 Leopard 10UG-400. Ми постаралися підібрати модель зі схожими за характеристиками комплектуючими – шестиядерним процесором Intel Core i7-10750H, відеокартою GeForce RTX 3070 та 16 ГБ оперативної пам'яті (3200 МГц).

Результати порівняння

Щоб зрозуміти, що вибрати для ігор - ПК або ноутбук, ми провели тести у трьох популярних іграх, вимогливих до характеристик комп'ютера. Налаштування були однаковими - висока деталізація графіки та роздільна здатність Full HD. Підсумковим показником став середній FPS за годину різноманітного геймплею, який ми занесли до таблиці.

Гра

FPS ноутбука

FPS стаціонарного ПК

Різниця на користь комп'ютера

Cyberpunk 2077

50

62

+24%

Metro Exodus

80

85

+6%

Assassin’s Creed: Valhalla

63

72

+14%

Вартість ігрового комп'ютера та ноутбука

Раніше вважалося, що ноутбук для ігор коштує набагато дорожче за інших рівних умов. Але дефіцит напівпровідників і ціни на відеокарти, що зростають, злегка вирівняли співвідношення вартості. Як приклад наведемо дві топові моделі з інтернет-магазину CompX:

  • системний блок Expert PC Ultimate. Процесор Intel Core i7-11700K, відеокарта GeForce RTX 3080 Ti, 32 ГБ оперативної пам'яті, SSD 2 ТБ - 114499 грн.;

  • ноутбук ASUS ROG Zephyrus S17 GX703HS-KF041R. Процесор Intel Core i9-11900H, відеокарта GeForce RTX 3080, 32 ГБ оперативної пам'яті, SSD 2 ТБ - 135 999 грн.

Різниця у вартості – 14%. Але не забувайте, що до системного блоку доведеться докупити монітор, мишу та клавіатуру. Тому на практиці ціна буде приблизно однаковою незалежно від типу пристрою.

Висновки

То що ж вибрати геймеру – ігровий ПК чи ноутбук? Відповідь залежить від ваших уподобань. Лептоп дозволяє грати у будь-якому місці. Його набагато зручніше брати у подорожі, він посідає менше місця. Крім того, цей робочий інструмент підійде для людей різних професій, від копірайтерів до дизайнерів і фахівців з тривимірної анімації. Стаціонарний ПК потужніший — він дозволяє вибирати кращі налаштування графіки та отримувати вищий FPS у тих самих іграх. Але область його проживання зазвичай обмежується одним столом - перевозити громіздкий комп'ютер з усією периферією нелегко.