При ребрендингу оперативної пам'яті Kingston ім'я HyperX пішло в минуле. Тепер на металевих радіаторах красується ім'я Fury, тобто "Лють". А що під ними? Чи є зміни у технічній частині? Чи збереглася легендарна якість виробництва? Щоб відповісти на ці запитання, ми здійснили комплексне тестування «оперативки».

Складання робочого стенду на базі техніки Intel

Головна умова огляду — результати мають бути зрозумілими та корисними для більшості геймерів. Тому, при тестуванні оперативної пам'яті Kingston Fury DDR 4, ми відмовилися від флагманського заліза на користь комплектуючих з доступними цінами. Наш випробувальний стенд зібраний із компонентів середнього та бюджетного рівня. Якщо ви бажаєте отримати ще кращі результати, до ваших послуг пам'ять серій Beast HX, FB та RGB.

Конфігурація на базі процесора Intel

Яка буває оперативна пам'ять?

Вибір починається із покоління заліза. Актуальна версія у 2022 році - DDR4. Вже існують планки DDR5, але оптимізація комп'ютерів та програмного забезпечення під їх параметри лише розпочалася. DDR3 встигла застаріти та використовується лише у пристроях минулих років або в обладнанні з невисокими вимогами до продуктивності. Всі ці види оперативної пам'яті фізично та електрично несумісні один з одним - вони відрізняються формою роз'ємів і напругою живлення.

Найважливіший показник – місткість чіпів, встановлених на планках. Якщо він менший від системних вимог гри, комп'ютер просто не встигає обробити весь потік інформації. Виникають ривки, перепустки кадрів та інші перешкоди. Вам доводиться або миритися з такими гальмами, або знижувати налаштування графіки. У програмах це означає, що ті самі операції будуть забирати більше часу, а фонові процеси стануть нестабільними. Тому фахівці підрозділу Kingston Fury радять обирати пам'ять із запасом. Ми взяли 32 ГБ, щоб повністю виключити нестачу обсягу.

Для оперативної пам'яті дуже важливою є частота, від якої залежить пропускна здатність. Чим вона вища, тим швидше оброблятиметься інформація. Пам'ять Kingston Fury легко піддається розгону. Ви можете використовувати готові профілі Intel XMP та AMD DOCP, а також ручні налаштування BIOS. "Золотий стандарт" для оперативної пам'яті DDR4 - базова частота 2666 МГц. При розгоні цей показник збільшується до 3200-5333 МГц, залежно від конфігурації комп'ютера.

Таймінги пам'яті показують затримки в мілісекундах при передачі інформації. Знижуючи ці цифри, ви можете прискорити роботу комп'ютера за однакових показників об'єму та частоти. Проте з розгону чіпів таймінги доводиться підвищувати, щоб зберегти стабільну роботу системи. Тому рано чи пізно ви досягнете межі продуктивності.

Вибираючи оперативну пам'ять Kingston Fury, потрібно також вирішити питання щодо кількості каналів та рангів. У першому випадку ми говоримо про кількість планок. Якщо воно парне, система працює швидше. Тому найчастіше дві планки по 16 ГБ краще за одну на 32 ГБ. Ранг - це внутрішній канал передачі на самій планці. Дворангова пам'ять працює швидше однорангової. Але дві однорангові планки по 16 ГБ все ж таки трохи перевищують одну дворангову на 32 ГБ.

Оперативна пам'ять Kingston Fury DDR5

Як візуально визначити тип чіпів ОЗП?

У випадку з оперативною пам'яттю «Кінгстон Ф'юрі» краще користуватися програмними засобами, адже більшість планок закриті потужними металевими радіаторами. І все ж таки ви можете отримати деяку інформацію при побіжному огляді.

У пам'яті DDR5 виїмка між контактами знаходиться приблизно посередині планки. У DDR4 вона трохи зсунута вправо щодо лицьової сторони. У DDR3 виїмка сильно зміщена вправо, причому самих контактів менше - 240 проти 288. Навіть якщо планка закрита радіаторами, при погляді збоку ви можете оцінити розташування чіпів. Якщо вони розпаяні лише з одного боку, оперативна пам'ять однорангова, якщо з двох – дворангова.

Інші показники Kingston Fury вказані на упаковці. Можна також скористатися діагностичною програмою, наприклад, Thaiphoon Burner. Якщо мова йде про простіші планки без радіаторів, ви побачите покоління чіпів, базову тактову частоту і таймінги на самих чіпах. Інформація наноситься дрібним шрифтом, тому вам доведеться добре вдивлятися у написи.

Розгін оперативної пам'яті Kingston Fury

Планки Kingston Fury підтримують підвищення частоти та зниження затримок під час обробки інформації. Але для отримання результату така сама функція має бути в BIOS вашої материнської плати. У випадку з Intel вам слід вибирати чіпсети Z-серії з розблокованим множником. Але розгін оперативної пам'яті підтримує наша плата серії B560.

У текстових версіях BIOS, наприклад, AWARD або AMI, потрібно відкрити розділ розширених налаштувань. Зазвичай це робиться за допомогою кнопок Ctrl+F1. Шукайте пункти Advanced DRAM Configuration або System Memory Multiplier. У графічних UEFI BIOS відкривайте розділ "Системні налаштування", "Професійні налаштування" або "Конфігурування".

Бажано перемикати частоту пам'яті на один пункт вище, а потім завантажувати комп'ютер та проводити діагностику. Повторюйте процедуру, доки не досягнете бажаного результату. Якщо комп'ютер відмовляється запускатися, скиньте налаштування за допомогою кнопки Clear CMOS на материнській платі.

Самостійний розгін - складний, інколи ж і небезпечний процес. Якщо у вас поки що немає технічних навичок, краще скористатися готовими профілями Intel XMP. Виберіть потрібний пакет установок у системному меню BIOS та запустіть комп'ютер. Потрібно пам'ятати, що енергоспоживання та тепловиділення планок підвищується при розгоні. Вам знадобляться додаткові системи охолодження оперативної пам'яті та блок живлення із запасом потужності.

Тестування оперативної пам'яті Kingston Fury

При першому запуску комп'ютера ми не змінювали установки. Планки автоматично вибрали базову частоту – 2666 МГц. У тесті GeekBench двоканальна оперативна пам'ять Kingston Fury набрала 6415 балів. Програма AIDA 64 показала швидкість читання інформації 40,2 Гбіт/с. Робота в бенчмарку Y-Cruncher забрала у машини 53,9 секунди.

Друге випробування оперативної пам'яті Kingston Fury – з автоматичним розгоном за допомогою профілю Intel XMP. Частота збільшилася до 3600 МГц. Тест GeekBench виставив планкам оцінку 8387 балів, а швидкість читання інформації досягла 53,1 Гбіт/с. Розв'язання завдання у Y-Cruncher зайняло 51,2 секунди.

Потім ми зайнялися ручним настроюванням Kingston Fury — збільшили частоту до 3600 МГц і злегка зменшили таймінги пам'яті. Результат – 8463 балів GeekBench, швидкість читання інформації в 54 Гбіт/с та 49,1 секунди у Y-Cruncher.

Підсумок такий – автоматичний розгін «оперативки» Kingston підвищує її продуктивність на 30,7%, а ручний зі скороченням таймінгів – на 31,9%. Це дасть вам приріст FPS у сучасних іграх та прискорить виконання завдань у ресурсомістких програмах.

Оперативна пам'ять Kingston Fury

Складання випробувального стенда на базі процесора AMD

Щоб мінімізувати відхилення, пов'язані з характеристиками ПК, ми намагалися підібрати в інтернет-магазині максимально близький чіп Ryzen. Звичайно, ця конфігурація також стала бюджетною – результати її тестування будуть корисними для багатьох геймерів.

Тестовий стенд із процесором AMD

Як визначити топологію підключення пам'яті?

На продуктивність комп'ютера впливають характеристики самих чіпів, так і розведення доріжок системної шини. У 80% материнських плат використовується послідовне підключення Daisy Chain, яке не має суттєвого розгінного потенціалу. У топових моделях з чіпсетами Intel частіше зустрічається топологія One DPC, а AMD - топологія Т. Вони дозволяють отримати більшу продуктивність шляхом меншої довжини доріжок та зниженого навантаження на канали передачі даних.

У нашій материнській платі використовується топологія One DPC із двома слотами оперативної пам'яті. Така конструкція характерна для моделей формату Mini-ITX, тому моддери та ентузіасти розгону віддають перевагу саме їм.

Налаштування BIOS

Вище ми вже розповідали про ручний розгін оперативної пам'яті Kingston Fury. У чіпсетах AMD процес нічим не відрізняється. А ось автоматичні розгонні профілі звуться DOCP. Їх можна знайти в розділах "AI Tweaker", "AI Overclock Tuner" та "BCLK Frequency". Зверніть увагу — частоти можуть відрізнятися від тих, що підтримуються чіпсетами Intel.

Результати тестування оперативної пам'яті Kingston Fury

Проводимо аналогічні випробування. У стандартній конфігурації пам'ять Fury набирає 6232 бали GeekBench. Середня швидкість обробки інформації – 32 Гбіт/с за даними AIDA 64. Тест Y-Cruncher планки завершили за 53,6 секунди.

При автоматичному розгоні до 3600 МГц модулі пам'яті набрали 8327 балів GeekBench та показали швидкість читання інформації у 43,2 Гбіт/с. Випробування Y-Cruncher завершилося за 51,8 секунди.

Останній тест – ручний розгін до 3733 МГц із невеликим скороченням таймінгів оперативної пам'яті. Kingston Fury показує результат 8916 балів GeekBench, а швидкість обробки інформації досягає 52,3 Гбіт/с. Тест у Y-Cruncher забирає 51,6 секунди.

Розгін оперативної пам'яті Kingston Fury у конфігурації з процесором AMD дозволяє отримати приріст продуктивності 33,6%. При ручному керуванні частотою та таймінгами цей показник досягає 43%.

У чому різниця між процесорами Intel та AMD?

За результатами випробувань видно, що стенд на базі Intel трохи програє своєму конкуренту в розгінних можливостях. Тому є кілька причин:

  • AMD використовує сучасніший контролер оперативної пам'яті з 14-нанометровою літографією. Він дозволяє реалізувати велику пропускну спроможність практично.

  • У материнській платі з чіпсетом Intel використовується послідовне підключення Daisy Chain, тоді як виробник, що конкурує, застосовує більш прогресивну топологію One DPC.

  • Множина частоти в першому випадку допускає розгін до 3600 МГц, а в другому цей показник підвищується до 3733 МГц.

Але не варто поспішати із висновками. Остаточний висновок можна зробити лише за результатами ігрових тестів.

Процесор AMD vs. Intel

Ефективність оперативної пам'яті Kingston Fury у іграх

Щоб проаналізувати результати випробувань, складемо невелику таблицю:

Тестовий стенд

Частота оперативної пам'яті, МГц

World of Tanks

CS:GO

Rainbow Six Siege

Середній FPS

Мін. FPS (1%)

СереднійFPS

Мін. FPS (1%)

Середній FPS

Мін. FPS (1%)

Intel

2666

662

322

334

42

230

193

3600 XMP

670

357

343

42

229

193

3600 ручний розгін

665

360

344

42

229

194

AMD

2666

696

394

359

43

232

195

3600 DOCP

675

389

358

42

233

196

3733 ручний розгін

676

393

359

42

233

197

У відомих "танках" розгін оперативної пам'яті Kingston Fury допоміг збільшити середній FPS на 1,2%, а мінімальний - на 11,8%. Цікаво, що конфігурація з процесором AMD не покращує результатів, а Intel збільшує продуктивність саме в автоматичному режимі.

Шутер Counter Strike Global Offensive показав приріст середнього FPS на 3%. Але за абсолютним показником лідирує AMD — навіть за стандартних частот оперативної пам'яті.

Різниця середнього FPS у Rainbow Six Siege – на рівні похибки вимірювання. Тільки конфігурації з AMD вдалося отримати 1% приросту.

Висновок – у невибагливих іграх очікувати суттєвого приросту FPS від розгону оперативної пам'яті Kingston Fury не варто. А ось сучасні проєкти та ресурсомісткі програми напевно позитивно відреагують на підвищення продуктивності. І в цьому контексті найкращі результати показують тестовий стенд на базі процесора AMD.

Висновок

Компанія Kingston Technology успішно змінила бренд оперативної пам'яті, надавши новій продукції ім'я Fury. При цьому вона зберегла всі якості, за які ми любили планки HyperX - високу продуктивність при базових налаштуваннях, зручність керування частотою, високоефективне охолодження та стильне оформлення. Тести показують, що розгін значно підвищує потенціал оперативної пам'яті. Проте в класичних онлайн-шутерах ця різниця буде не настільки помітна, як в іграх ААА-класу і ресурсомістких додатках.