Отже, ви вирішили запустити свою онлайн-трансляцію. Щоб радувати підписників якісним контентом, потрібно зібрати обладнання для стріму. Картинка та звук вбудованої веб-камери ноутбука навряд чи принесуть вам славу та шану. Розповідаємо, яка саме техніка знадобиться для стрімінгу.

Вибір обладнання для стріму та трансляції

Камера

Найважливіша частина апаратури, від якої залежить приблизно половина вашого успіху. Бюджет розподіляється так само — на покупку камери варто виділити до 40–50% усієї суми. Але для початку потрібно уточнити, чого ви очікуєте від своїх трансляцій. Якщо основна мета – повеселитися та знайти нових друзів, вам вистачить якісної комп'ютерної “вебки”. Якщо ви хочете увійти до числа топових стрімерів, варто шукати професійну відеокамеру – з прогресивною технологією обробки зображення, світлосильним об'єктивом та можливістю тонкого налаштування.

Вибираючи обладнання для трансляцій, зверніть увагу на розширення запису. Для аматорського стрімінгу буде достатньо зображення у форматі Full HD (1920х1080). Це максимальний рівень деталізації більшості смартфонів, планшетів та ноутбуків. Якщо ви орієнтуєтеся на широку аудиторію і припускаєте, що ваш контент дивитимуться на телевізорах, краще переходити на наступні ступені - Super HD (2560х1440) або 4K (3840х2160). На великому екрані таке зображення виглядатиме чіткішим — воно не розсипатиметься на квадрати або покриватиметься каламутною пеленою. Ще один плюс високої роздільної здатності - можливість постобробки. Використовуючи спеціальні програми, ви зможете масштабувати картинку і вирізати непотрібні частини, зберігаючи відмінну деталізацію.

Ще одна важлива характеристика апаратури, хоча б то вебкамера або професійний пристрій – швидкість запису. Чим більше кадрів міститься в одну секунду ролика, тим більш плавними й природними виглядають рухи на екрані. Кінематографічний стандарт – 24 або 30 кадрів в секунду. У багатьох сучасних серіалах швидкість підвищується до 60 к/с, від чого відео виглядає більш реалістичним та правдоподібним. Який формат вибирати – залежить від вас. Якщо у стримах ви хочете отримати «кіношний» ефект, можна обмежитися 30 кадрами на секунду, якщо збираєтеся досягти максимального контакту з глядачами – 60 к/с.

Не забувайте, що обладнання для онлайн-трансляції має відповідати характеристикам вибраного стрімінгового сервісу. Наприклад, YouTube дозволяє використовувати відеопотік у роздільній здатності до 3840х2160 зі швидкістю до 60 кадрів в секунду. Для Twitch це 1920х1080 та 60 к/с. А ось швидкість передачі інформації камерою (бітрейт) не така важлива - в будь-якому випадку вам доведеться обробляти й кодувати відеопотік спеціальним додатком.

Веб-камера для трансляції відео

Як правильно вибрати веб-камеру для стрімів?

Комп'ютерна "вебка" підключається через порт USB. При цьому автоматично встановлюються драйвери, які необхідні для захоплення зображення. Вам залишається тільки встановити стрімінгову програму та приєднатися до платформи для трансляцій.

Наявність вбудованого мікрофона не є обов'язковою. Навіть при відмінному налаштуванні він поступатиметься окремому пристрою за якістю передачі звуку. Мікрофоном у веб-камері краще користуватися під час перших дослідів, а не серйозного стриму з великою аудиторією.

При виборі обладнання для трансляцій варто враховувати такі особливості:

 • Об'єктив. Багатошаровий скляний завжди кращий за пластиковий. Він пропускає більше світла без заломлення, збирає менше подряпин, легко очищається від пилу. Завдяки цьому картинка виглядає чіткішою.

 • Автофокусування. Якщо ви завжди ведете стрим в улюбленому кріслі, можна відмовитися від такої функції. Достатньо налаштувати камеру один раз, щоб отримати якісне зображення. Якщо ви переміщуєтеся в кадрі або в трансляціях беруть участь інші спікери, вам підійде лише камера з автофокусом.

 • Кріплення. Найкращий варіант - універсальний тримач, який можна перетворити й на настільну стійку, і на прищіпку для монітора. Втім, ви можете вибирати один із цих варіантів.

Як вибрати відеокамеру для трансляцій

Огляд об'єктивів, матриць та систем обробки зображення – тема для кількох окремих статей або навіть цілої книги. Тому за якістю зйомки краще орієнтуватися на розширення, швидкість запису та огляди експертів.

Для стріму важливо, щоб камера могла виводити відеопотік у режимі реального часу через порт HDMI. У багатьох моделях передбачена функція бездротової трансляції Wi-Fi, але довіряти їй не варто - вона погіршить якість зображення і збільшить затримку при передачі інформації.

Вибір відеокамери для стрімінгу

При виборі обладнання для інтернет-трансляції слід враховувати наступне:

 • Камеру доведеться встановити на штатив, який допоможе вибрати оптимальний ракурс. Якщо ви збираєтеся вести стрим «на виїзді», у перспективі варто придбати стабілізатор з гіроскопічним приводом.

 • Камері потрібне джерело живлення під час трансляції. Власна батарея рідко витримує більше ніж годину безперервного запису при підключенні кабелю HDMI, освітлювача, мікрофона та іншого обладнання. Бажано підключати техніку до мережного адаптера.

 • Купуючи камеру, обов'язково уточнюйте сумісність з аксесуарами, про які ми розповімо далі.

Разом з відеокамерою доведеться вибрати карту захоплення зображення. Вона може підключатися до комп'ютера через інтерфейс USB або Thunderbolt. Існують також внутрішні моделі, що вставляються у слоти розширення PCI-Express.

Характеристик такого обладнання небагато - в основному вам потрібно дивитися на розширення, швидкість запису і бітрейт. Якщо плануєте передавати відразу кілька відеопотоків, зверніть увагу на кількість вхідних роз'ємів. Щодо брендів, найкраще зарекомендували себе карти компаній AVerMedia і Blackmagicdesign.

Мікрофон

Спробувавши використовувати вбудоване обладнання веб-камери або ноутбука, ви виявите неприємний факт – ваш стрим наповниться сторонніми шумами, а голос стане глухим та нерозбірливим. Саме тому стримери використовують окремий мікрофон для захоплення звуку паралельно із відео.

Мікрофон для онлайн-трансляції

Апаратуру для стріму можна розділити на такі категорії:

 • Петличні мікрофони. Кріпляться до одягу, майже непомітні при правильному підключенні. Записують лише ваш голос, повністю відсікаючи сторонні шуми. Навіть якщо у сусідній кімнаті працює пральна машина, ваші підписники цього не почують.

 • Настільні мікрофони. Записують якісніший звук. Підходять для спільного стриму з партнером, інтерв'ю, діалогів та інших подібних завдань.

 • Бездротові радіомікрофони. Підходять для трансляцій "на виїзді". Допомагають швидко організувати стрим, не плутаючись у проводах, але потребують складнішої схеми підключення обладнання.

Мікрофони для трансляції у прямому ефірі також вибирають за діаграмою спрямованості. Однонапрямні моделі запишуть лише ваш голос. Двонапрямні моделі підійдуть для проведення інтерв'ю та інших подібних заходів. Всеспрямовані пристрої створені спеціально для конференцій та запису навколишніх звуків

При покупці враховують такі характеристики техніки:

 • тип – для запису голосу бажано використовувати конденсаторні мікрофони, що згладжують невеликі перешкоди. Динамічні моделі підійдуть музикантам, котрим важлива чіткість кожної ноти;

 • чутливість – показує, наскільки тихі звуки вловлює мікрофон. У квартирі вона повинна перевищувати -40…-44 дБ. Великі цифри підходять лише для студії із чудовою звукоізоляцією;

 • співвідношення сигнал/шум — якість звуку, що записується. Допустимий показник – від 55 дБ, добрий – від 66 дБ, відмінний – від 72 дБ;

 • Амплітудно-частотні характеристики показані у вигляді графіка. Ідеальний варіант - пряма лінія у всьому діапазоні. Якщо вона підіймається на початку, посилюватимуться басові ноти, якщо наприкінці — свистячі звуки;

 • додаткові аксесуари - бажано, щоб мікрофон мав підлогову або настільну стабілізуючу стійку, що усуває перешкоди від вібрацій. А для захисту від коливань використається м'який тканинний поп-фільтр.

Важливо, щоб мікрофон був сумісний з обладнанням. Якщо ви користуєтеся “вебкою”, вибирайте USB-модель, яка підключається і налаштовується так само просто. У професійних відеокамерах зазвичай є 2,5-міліметрові або 3,5-міліметрові роз'єми. А ось радіомікрофони та висококласні провідні моделі працюють із XLR-гніздами. Для них знадобиться додаткове обладнання, про яке ми розповімо докладніше.

Як під'єднати XLR-мікрофон до комп'ютера?

Простий варіант – зовнішня звукова карта із USB-інтерфейсом. Таке обладнання підійде для прямої трансляції зі спеціально обладнаного місця. Воно коштує дешевше, його простіше підключати та налаштовувати. Але є і мінуси. Звукові карти зазвичай розраховані на роботу з 1-2 каналами – більше мікрофонів використовувати не вдасться. Крім того, апаратні регулювання обмежуються рівнем чутливості - все інше доведеться робити у додатку.

Якщо ж ви плануєте вести стрім на виїзді, запрошувати гостей і записувати музику, краще придбати мікшер. Ця техніка дозволяє підключати від 4 до 16 мікрофонів. У ній передбачено безліч апаратних регулювань зміни амплітудно-частотних характеристик і створення різних звукових ефектів. Мінус – модель з USB-інтерфейсом коштує дорого. Крім того, мікшери є чутливими до умов використання. Наприклад, їм обов'язково потрібні заземлені розетки.

Підключення та налаштування

Підсумуємо. Мінімальний набір для стріму — веб-камера та мікрофон, які підключаються до комп'ютера через порти USB. Складність установки низька, вартість інсталяції починається від 3–4 тисяч гривень для аматорських трансляцій.

Оптимум — відеокамера професійного рівня, картка захоплення зображення та якісний USB-мікрофон. Вони піднімуть якість картинки та звуку на високий рівень, що допоможе розширити базу підписників. Складність підключення – середня, вартість інсталяції – від 20 тисяч гривень.

Топовий комплект обладнання для онлайн-трансляцій - відеокамера з роздільною здатністю 4K, карта захоплення зображення, радіомікрофони, мікшер та стійки зі стабілізацією. Складання та налаштування можуть забрати чимало зусиль, але в результаті ви зможете керувати стримом в режимі реального часу та зберігати високу якість запису незалежно від локації. Складність підключення – висока, вартість інсталяції – від 50 тисяч гривень та вище.

Підключення та налаштування техніки для трансляції та стрімінгу

Але апаратна частина далеко не все. Вам ще належить вибрати програмне забезпечення для обробки та кодування відео. В ТОП-3 найпопулярніших додатків входять:

 • Open Broadcaster Software (OBS). Безплатний додаток для стриму з невисокими системними вимогами. Сумісність із будь-якими картами захоплення зображення, звуковими системами, мікшерами та іншим обладнанням. Мінуси — складність одночасної трансляції на кілька платформ, проблеми з перепідключенням під час падіння швидкості доступу до інтернету.

 • XSplit Gamecaster. Максимально простий та зручний додаток, що дозволяє почати стрім одним натисканням кнопки. Можна змінювати налаштування роздільної здатності, швидкості та бітрейту без зупинки трансляції. З'єднання легко відновлюється після перебоїв. Мінуси – підходить тільки для Windows, немає версії для Mac. Крім того, служба техпідтримки опрацьовує запити не так швидко, як хотілося б. Передплата коштує від 4 доларів на місяць.

 • vMix. Спеціалізований додаток для професійних трансляцій. Можна організувати чотири віртуальні канали, щоб показувати різні картинки на кожній платформі для стриму. Є функції дистанційного керування та записи за розкладом. Програма також радує мінімальним рівнем затримок та стабільністю сигналу. Єдиний мінус – складний інтерфейс. Ліцензія коштує 60 доларів – вона купується один раз, без щомісячних внесків.

Зверніть увагу, що у кожного додатка свої системні вимоги. Мінімальним рівнем для трансляцій вважаються такі характеристики:

Як провести ідеальний стрим?

Все описане вище – мінімальний набір обладнання для трансляції відео. Якщо ви хочете, щоб підписники побачили бездоганну картинку, варто докласти ще трохи зусиль. Розповідаємо, на що ще звернути увагу до тих, хто планує професійно займатися стрімами.

Стіл для відеотрансляції

Стіл

Дуже важлива частина обладнання для трансляцій, якій часто мало уваги приділяють. По-перше, він повинен бути більшим - вам доведеться розставити на ній усю техніку так, щоб швидко знаходити потрібні регулювання. Якщо ви плануєте користуватися мікшером та зовнішньою картою відеозахоплення, розміри стільниці повинні починатися від 150х100 см.

Друга вимога – стійкість. Вібрації та поштовхи впливають на якість зображення та звуку. Обладнання для стриму ігор краще розміщувати на столі із широкими ніжками. Добре, якщо на них будуть м'які накладки, що гасять коливання. Хардкорний варіант – прикрутити стіл до підлоги за допомогою металевих скоб чи кронштейнів.

Ще один важливий нюанс – матеріал. Техніку для трансляцій краще розміщувати на столі з дерева, ДСП чи MDF. Ці матеріали поглинають вібрації та гасять сторонні звуки. А ось брязкіт металевих деталей і скрип скла дратуватимуть глядачів вашого стріму. В принципі, ви можете використовувати ці матеріали, але їх доведеться застилати м'яким покриттям.

Крісло для трансляції ігор

Крісло

На відміну від техніки для стріму, тут немає будь-яких специфічних вимог – підійде будь-яка геймерська модель. Якщо ви хочете здивувати глядачів, виберіть меблі з яскравим забарвленням, оригінальними малюнками або навіть підсвічуванням, що змінює відтінок залежно від ігрових подій.

Нагадуємо, що до списку вимог до типового геймерського крісла входять:

 • міцний каркас, що витримує від 120 кг та більше. Ідеальний варіант – металева рама із гнутих труб. Бажано, щоб допустиме навантаження значно перевищувало вагу вашого тіла - тоді меблі прослужать довше і не засмучуватиме зайвими скрипами;

 • опукла подушка, ергономічна спинка з розвиненою бічною підтримкою. Форма підбирається індивідуально, але вам варто заздалегідь виключити "плоскі" моделі офісного типу - вони не дають належного комфорту під час довгого стріму;

 • регулювання висоти подушки та кута нахилу спинки. Потрібен також механізм гойдання з підстроюванням під вашу вагу. Можна також додати підлокітники, регульовані у трьох чи чотирьох напрямках;

 • зносостійка оббивка, яка пропускає повітря та відводить піт. Це можуть бути щільна дихаюча тканина, перфорована шкіра або їх комбінація.

Освітлення та фон для стрімінгу

Освітлення та фон

Стельова люстра робить картинку при трансляції надто «плоскою», знижуючи її контрастність. Найкращим варіантом буде настільна лампа, але від неї також не варто чекати гарного освітлення. Тому в списку обладнання для трансляції відео в інтернеті часто з'являється професійна світлотехніка.

Якщо ви не плануєте великих витрат на апаратуру, можна обійтись двома настільними лампами. Їхні плафони доведеться закрити напівпрозорою білою тканиною, що витримує високу температуру. Так ви отримаєте м'яке розсіяне світло, приємне для очей глядача.

Наступний крок – камерний освітлювач. Вибирайте модель із зовнішнім джерелом живлення, регулюванням потужності та кріпленнями для змінних фільтрів. Оптимальним варіантом для стріму в домашніх умовах буде широка панель, до складу якої входять від 120 до 240 світлодіодів.

Професійна техніка для трансляцій представлена ​​софтбоксами - великими коробами з потужними лампами, що використовуються на фотосесіях та відеозйомках. Вам знадобляться від двох до чотирьох стояків. Бажано запросити спеціаліста, який займеться розставленням та налаштуванням освітлення — у цьому є багато нюансів.

Якщо вам не дуже подобається фон кімнати, його можна замінити хромакеєм -  зеленим або блакитним екраном. Усі перелічені вище програми можуть замінити його будь-яким зображенням або навіть анімованим тривимірним просторам на ваш вибір. При належному налаштуванні це буде виглядати реалістичним і приємним для очей.

Звукоізоляція

Навіть найдосконаліша апаратура для трансляцій може вловлювати сторонні шуми. Щоб знизити їх гучність, скористайтеся такими рекомендаціями:

 • закрийте вікна та завісьте їх щільними шторами;

 • якщо під дверима залишається щілина, заткніть її щільною тканиною;

 • постелити м'який килим у тому місці, де розташовані стіл та крісло;

 • приберіть зі столу все непотрібне - чашки, келихи та сувенірні фігурки можуть дзвеніти та спотворювати звучання.

Якщо ви плануєте користуватися професійною технікою для стріму, включаючи високочутливі мікрофони, доведеться приділити шумоізоляції трохи більше уваги. Зайві меблі потрібно прибрати з кімнати – бажано, щоб у кімнаті стояли лише стіл та крісло. Уся підлога застеляється м'яким килимовим покриттям. Монолітні стіни добре відбивають звук і створюють відлуння, тому їх обклеюють акустичним поролоном. У кутах встановлюються «басові пастки», що гасять резонанс. Все це обладнання надає кімнаті вигляду студії звукозапису. Якщо вона вам не подобається, можна замаскувати фон хромакеєм.

Висновок

Отже, Starter pack обладнання для стріму – веб-камера та мікрофон, які підключаються через USB. Бажано організувати гарне світло та подбати про мінімальну звукоізоляцію кімнати. Програма — безплатна або з недорогою щомісячною підпискою. Більш просунутий варіант включає професійну камеру, зовнішню карту відеозахоплення, ретельно налаштоване освітлення, великий стіл та геймерське крісло. Можна навіть створити приємний краєвид за допомогою хромакею – зробити це відносно нескладно. У топовий варіант апаратури для трансляцій увійдуть XLR-мікрофони з антивібраційними стійками та мікшером. А саму кімнату можна перетворити на студію з якісною шумоізоляцією та продуманим до дрібниць інтер'єром.