У минулому ідея пасивного охолодження процесора була дуже популярною. Наразі від неї відмовилися майже всі виробники. І все ж таки у любителів тихих комп'ютерів залишився вибір між кулерами Noctua і Thermalright. Щоб зрозуміти, наскільки вони актуальні у 2022 році, ми влаштували порівняльний тест радіаторів у різних режимах роботи.

Noctua NH-P1

Щодо «свіжого» екземпляра, який був анонсований у 2019 році. На виставках демонструвався грубий та масивний прототип, що складається із двох пакетів радіаторних ребер. Серійне виробництво розпочалося лише у 2021 році. Кулер Noctua NH-P1 passive зменшився з 1,5 до 1,2 кілограма та отримав монолітні металеві пластини. Інженери австрійської компанії стверджують, що від цього ефективність його роботи не зменшилась.

Огляд кулера Noctua NH-P1

Зовнішній вигляд Noctua NH-P1

Почнемо з того, що деталь поставляється у величезній картонній коробці — приблизно в 1,5–2 рази більшою за стандартний блок живлення! Не лякайтеся - вона займає набагато менше місця. Вся справа в еластичних прошарках, покликаних захистити м'які алюмінієві ребра і мідні теплові трубки.

У комплект входять монтажні пластини для материнських плат під процесори Intel та AMD. Пасивний радіатор Noctua сумісний з більшістю популярних сокетів, включаючи Intel LGA 1155, 1156 та 1200, а також AMD AM2, AM3, FM2 та AM4. У коробку також вкладені інструкції з встановлення у різних конфігураціях.

В наявності є:

 • підсилювальна пластина для материнської плати;

 • викрутка з довгим жалом та шліцом Torx;

 • спиртова серветка;

 • скоби для встановлення вентиляторів;

 • тюбик високоефективної термопасти Noctua NT-H2.

 

Враження від зовнішнього вигляду неоднозначне. Якщо дивитися на плоску сторону ребра, він здається масивним, а збоку повітряно-прозорим. Втім, 1,2 кілограма металу це вам не жарти. Радіатор зібраний з 13 алюмінієвих ребер завтовшки 1,5 міліметра. Відстань між ними разюча – 8,5 міліметрів. За такої конструкції навіть слабкий потік повітря нестиме з собою значну кількість тепла.

Ребра пронизані шістьма мідними трубками завтовшки по 6 мм кожна. Для надійності та кращого тепловідведення вона припаяна до алюмінієвих листів. Основа – досить вузька пластина з нікельованої міді. Судячи з вигляду, вона відфрезерована на тверду «четвірку» — начебто все одно, але є певні дефекти, залишені інструментом.

Технічні характеристики Noctua NH-P1

Розміри радіатора без коробки - 158х154х152 мм. Такий собі кубик, що звужується в нижній частині. Точна вага – 1180 грамів. Матеріали, що використовуються - мідь, алюміній і нікель. Повний список сумісних сокетів наведено в таблиці:

Intel

AMD

LGA 1150

AM2 і 2+

LGA 1151

AM3 і 3+

LGA 1155

AM4

LGA 1156

FM1

LGA 1200

FM2 і 2+

LGA 2011

 

LGA 2066

 

Встановлення Noctua NH-P1

Монтаж радіатора починається з кріплення підсилювальної рамки та перехідників, сумісних із вашим типом сокету. Потім на кришку процесора наноситься термопаста. У комплект входить плинний склад, який можна рівномірно розподілити по всій площі основи без зайвих зусиль.

Пружні гвинти закручуються викруткою Noctua. Товщина її жала підібрана так, що вона легко проходить між ребрами радіатора - ризик пошкодити м'який алюміній мінімальний. Кулер можна встановлювати у двох положеннях залежно від конфігурації корпусу – прямо та боком. У першому випадку він не заважає комплектуючим, а в другому обмежує висоту планок оперативної пам'яті 45-ма міліметрами.

За бажанням пасивний кулер можна доповнити 120-міліметровим вентилятором. Для нього передбачено три набори кріплень — два з боків та одне зверху. Чи потрібне вам таке розширення – залежить від продуктивності та теплопакету комп'ютерного заліза.

Thermalright HR-22

Новачку в нашому тесті протистоїть справжній «старожил», який випускається аж із 2013 року. Кулер Thermalright розроблявся тоді, коли пасивного охолодження вистачало для 60–70% процесорів. Проте інженери компанії-виробника явно дивилися на майбутнє, тому передбачили можливість невеликого апгрейду підвищення ефективності.

Огляд кулера Thermalright HR-22

Зовнішній вигляд Thermalright HR-22

Цікаво, що кулер поставляється одразу у двох коробках. Основна — масивна, із гарного коричневого картону. Додаткова — біла крейдована з напівглянсовою поверхнею. У ній лежить корисний аксесуар, про який ми поговоримо трохи згодом. Виробник також приділив увагу амортизації, необхідної захисту масивної «вежі».

Кулер для процесора Thermalright укомплектований сталевою підсилювальною рамкою, яка сумісна з кількома стандартами сокетів, включаючи популярні LGA 1155 та 1156, а також Socket AM2+ та AM3+. Для інших процесорних роз'ємів перехідники необхідно купувати окремо. У комплект також входять викрутка та гайковий ключ для регулювання притискного зусилля. Придбання термопасти лягає на ваші плечі.

А тепер найцікавіше. У коробці ви знайдете два повітроводи Thermalright Fan Duct. Це короткі гофротрубки з м'якого пластику з адаптерами для 120- та 140-міліметрових корпусних вентиляторів. Виробник стверджує, що таке рішення значно підвищує ефективність охолодження. В інтернеті можна знайти позитивні відгуки про них.

Сам кулер здається більш масивним у порівнянні з Noctua, хоча за масою та розмірами їх можна порівняти. Ребра радіатора Thermalright упаковані щільно - це 35 пластин, розташованих на відстані 2,8 мм один від одного. Три нижні пластини трохи підрізані, щоби не створювати перешкод для інших комплектуючих.

Через радіатор проходять вісім мідних трубок із нікельованою поверхнею. Вони спираються на широку пластину, відполіровану до дзеркального блиску. Якість виконання краща, ніж у Noctua - є мікроскопічні нерівності, але зусилля притискання рівномірне по всій площі.

Технічні характеристики Thermalright HR-22

Насправді пасивний радіатор вийшов трохи меншим за свого конкурента — 159х150х120 мм. Фактична вага – 1160 грамів. У конструкції так само використовуються алюміній, мідь і нікель. Повний список сокетів, з якими кулер Thermalright HR-22 сумісний із коробки, вказаний у таблиці:

Intel

AMD

LGA 775 

AM2 і 2+

LGA 1366 

AM3 і 3+

LGA 1150

 

LGA 1151

 

LGA 1155

 

LGA 1156

 

LGA 2011

 

Установка Thermalright HR-22

Процедура знайома будь-якому складальнику. На материнську плату вмонтовується підсилювальна рамка. Поверх можна встановлювати додаткові перехідники, але в комплект постачання вони не входять. На кришку процесора наноситься термопаста, що купується окремо. Підставка фіксується чотирма гвинтами. Після цього ви можете відрегулювати притискне зусилля спеціальним ключем.

Хоча нижні ребра радіатора трохи підрізані, максимальна висота планок оперативної пам'яті дорівнює 42 мм. Якщо ви плануєте встановлювати чотири плати одночасно, доведеться обмежитись низькопрофільними моделями.

Поверх пасивного кулера можна монтувати до трьох вентиляторів Thermalright з діаметром лопат 120 або 140 мм. Ще одне цікаве рішення - повітропроводи, які спрямовують на процесор потоки від корпусних вентиляторів. Виробник робить застереження - вони показують максимальну ефективність, коли відстань до стінки перевищує 20 мм.

Тестування пасивних кулерів

Конфігурація тестового стенда

В огляді кулерів ми використовували такі комплектуючі:

 • процесор Intel Core i5-10600K, 6 ядер до 4,5 ГГц, штатний TDP 95 Вт;

 • материнська плата Asus PRIME B460M-K;

 • відеокарта INNO3D GeForce RTX 3060 Tі Twin X2 OC LHR 8 ГБ;

 • оперативна пам'ять Corsair DDR4-3200 2х8 ГБ;

 • блок живлення Corsair RM650;

 • два кулери для корпусу Noctua NF-P12;

 • Корпус Corsair iCUE 220T RGB Airflow.

Щоб мінімізувати похибку, при установці кулерів ми наносили однакову термопасту Arctic Cooling MX-2. Це якісний склад, який рівномірно розподіляється по кришці процесора та добре проводить тепло.

Для тестування використовувався додаток LinX. Він змушує комп’ютерні компоненти працювати з максимальною віддачею. Навантаження перевищують реальні на 25-30% - випробування показують, наскільки стійка система у критичній ситуації. У такому режимі нам вдасться перевірити, як кулери взаємодіють із вентиляторами для корпусу Noctua, а також з охолоджувачами відеокарти та блоком живлення.

Вентилятори Noctua NH-P1 vs.Thermalright HR-22

Результати тестування

Першим у випробувальний стенд вирушив кулер для процесора Noctua NH-P1. Масивна «вежа» розташувалася прямо, тому її ребра не нависають над планками оперативної пам'яті. Через кілька хвилин температура CPU стабілізувалася на позначці 79°. Це не критично, але таке нагрівання зменшує ресурс заліза та підвищує навантаження на сусідні кулери.

Виробник рекомендує встановлювати поверх радіатора вентилятор для Noctua NF-A12-LS-PWM. Встановивши швидкість 1200 об/хв, ми повторили випробування. Цього разу температура виявилася нижчою – 67°. Це верхня межа норми, коли компоненти працюють у штатному режимі. Але при цьому пасивний кулер втрачає свою головну перевагу — низький рівень шуму. Крім того, баштовий охолоджувач висотою 180 мм поміститься далеко не в кожен комп'ютерний корпус.

Після короткої перерви ми відправили на тестовий стенд кулер Thermalright HR-22. Спочатку випробування проводилися в соло-режимі, без будь-яких додаткових пристроїв. Вже з першого разу радіатор показав дивовижний результат – 69°. Це говорить про те, що пасивне охолодження має потенціал навіть при роботі з сучасними багатоядерними багатопотоковими процесорами.

Далі ми долучили комплект кулерів Noctua. Один із них вдалося з'єднати з процесором за допомогою гнучкого перехідника Fan Duct. Результат виявився вражаючим – температура зупинилася на позначці 61,5°. Недорогий аксесуар, що входить до стандартної комплектації, справді покращує ситуацію. Звичайно, є одне «але» — ефективність охолодження решти заліза знижується, а навантаження на відеокарту, блока живлення та оперативну пам'ять зростають.

В останньому випробуванні ми зняли перехідник Fan Duct і встановили вентилятор на радіатор для корпусу Thermalright TR-121BP low profile. Цифри покращилися, але вау-ефекту ми не отримали - температура досягла 59,5°. При цьому конструкція вийшла високою і масивною — за габаритами вона навіть більша за середньостатистичний баштовий кулер.

Висновок

Обидві моделі можна використовувати у пасивному режимі. При цьому Thermalright TR-121BP виривається вперед - його продуктивності досить для обслуговування процесора Intel Core i5. А ось Noctua NH-P1 краще поєднувати з енергоефективними чіпами, наприклад, Core i3. Якщо ви збираєтеся використовувати комп'ютер для ігор, тривимірного моделювання та інших ресурсомістких завдань, вам варто укомплектувати кулери вентиляторами Noctua або Thermalright. При цьому вони перетворюються на громіздкі галасливі «вежі», позбавляючись своїх головних переваг.