Анонс Windows 11 викликав бурхливі обговорення. З одного боку, Microsoft давно не показувала нових версій операційної системи. З іншого, вона порушила свою ж обіцянку зробити «десятку» вічною і постійно оновлюваною. Розбираємося в тому, що являє собою «Віндовс 11» і чи варто переходити до неї прямо зараз.

Розробка операційної системи

За словами представників Microsoft, причиною появи Windows 11 стала пандемія коронавірусу. Багато робочі місця перемістилися в інтернет, люди стали проводити більше часу за онлайн-іграми, переглядом живих трансляцій і спілкуванням в режимі відеозв'язку. Все це викликало необхідність в зміні архітектури «Віндовс».

Чутки про масштабне оновлення операційної системи обговорювали ще з початку 2020 року. Але багато експертів вважали, що мова йде про нову збірку «десятки». Офіційна назва «Віндовс 11» прозвучала на конференції Build 2021 наприкінці травня. А в кінці літа розробники показали перші особливості платформи. Незабаром після цього бета-версія стала доступна учасникам програми Microsoft Insider. Офіційний реліз операційної системи відбувся 5 жовтня 2021 року.

Мінімальні системні вимоги Windows 11

Офіційна Windows 11 встигла стати причиною скандалу ще до показу перших робочих версій. Вся справа до посилених вимог для комп'ютерів. І мова йде зовсім не про залізо, яке може бути досить слабким:

 • 64-бітний процесор з 2 ядрами і більш, тактовою частотою від 1 ГГц;

 • оперативна пам'ять об'ємом 4 ГБ;

 • накопичувач місткістю не менше 64 ГБ;

 • 8-бітний екран з роздільною здатністю від 1280х720 і діагоналлю понад 9 дюймів;

 • Відеокарта з підтримкою DirectX 12.

Єдине «але» - версії Віндовс 11 для 32-бітних машин більше не буде. Це слід враховувати власникам старих комп'ютерів на базі процесорів Intel і AMD. Проте операційна система зможе працювати з ARM-архітектурою чіпів Qualcomm.

Проблемним місцем стали вимоги до безпеки. Для установки Windows актуальної версії комп'ютер повинен підтримувати технології TPM 2.0, UEFI і Secure Boot. Перша потрібна для апаратного шифрування інформації, а дві останні - для перевірки програмного забезпечення на справжність перед запуском операційної системи.

Цікаво, що зміна реєстру операційної системи, що вимикає ці модулі, дозволяє встановити «Віндовс 11» без дотримання всіх умов. Тому мінімальні вимоги здаються швидше стимулом купувати новий комп'ютер, ніж турботою про безпеку користувача.

Зверніть увагу ще на один момент. У списку системних вимог Windows 11 є інтернет-з'єднання. Крім того, вам доведеться завести обліковий запис в Microsoft Store - на відміну від підтримки TPM, обійти цю вимогу не вийде.

Оновлення до Windows 11

«Віндовс 11» доступна всім власникам ліцензійних операційних систем Microsoft, починаючи з 7-ї версії. Її можна активувати за допомогою будь-якого актуального ключа, виданого розробником. Якщо не ввести ключ, операційна система буде виводити попередження і не дозволить змінити налаштування інтерфейсу. В іншому вона залишиться повністю працездатною, що дозволить протестувати її на перших порах.

Для оновлення до Windows 11 не обов'язково встановлювати таку ж збірку. Наприклад, якщо у вас встановлена Windows 10 Pro колишнього покоління, а ви оновлюєтеся до «Віндовс 11 Хоум», відразу після запуску операційна система завантажить відсутні компоненти.

Доступна також установка з ISO-образу. Щоб уникнути проблем, краще створити завантажувальний диск на базі флешки об'ємом від 32 ГБ і більше.

Інтерфейс і дизайн Windows 11

Інсталятор

Вже на попередньому етапі Windows 11 виявляється більш прихильною до користувача. Інсталятор приваблює мінімалістичним інтерфейсом і красивими іконками. В процесі установки можна вибрати більшість налаштувань операційної системи:

 • використання мови (англійська завжди залишається на першому місці і не відключається, російська вже доступна);

 • параметри облікового запису, включаючи ім'я користувача;

 • налаштування конфіденційності;

 • резервне копіювання файлів в «хмару».

Навігація в інсталятор проста і зручна. Налаштування подані у вигляді питань. Вони розділені на сторінці, присвяченій певним тематикам - інтерфейсу, безпеки, мов.

Реєстрація

Офіційна «Віндовс 11» вимагає підключення до облікового запису Microsoft Account Identity. Без нього завершити налаштування Windows 11 не вийде. Якщо у вас поки немає облікового запису Microsoft Store, його доведеться створити. З одного боку, це полегшує доступ до додатків, а з іншого - ставить компанію в становище не дуже чесного монополіста.

Початок знайомства: панель задач

При запуску останньої версії Windows 11 впадає в очі інша схема панелі завдань. Вона розташована знизу, а значки на ній згруповані по обидві сторони кнопки «Пуск», що розташувалася в центрі. Остання також відповідає за виклик контекстного меню - для цього потрібно натиснути на неї правою кнопкою миші. У новому інтерфейсі відсутні багато звичних функції - не можна міняти розташування панелі завдань, перетягувати значки для створення ярликів і відключати угруповання вікон. На щастя, в «Панелі управління» можна повернути класичний вигляд операційної системи.

Меню «Пуск»

У Windows 11 панель «Пуск» стала набагато простішою. Тепер вона складається з чотирьох частин, зверху вниз:

 • рядок пошуку програм;

 • закріплені додатки (список можна редагувати);

 • рекомендовані програми (на основі характеру використання комп'ютера);

 • інформація про обліковий запис користувача.

Живі плитки «Віндовс 10» зникли. Таке рішення візуально розвантажило інтерфейс, але ускладнило пошук деяких програм.

Центр повідомлень

Ще одне спрощення Windows 11 в порівнянні з десятою версією. У новій «Віндовс» він відкривається разом з календарем. У верхній частині екрану показуються повідомлення про стан системи. Їх список можна редагувати. Крім того, в меню «Фокусування уваги» налаштовуються правила показу повідомлень - їх можна відключати під час трансляцій, ігри, перегляду відео і роботи певних програм. 

Вікна додатків

У дизайні 64-бітної «Віндовс 11» видно зміни. Вікна отримали закруглені кути, а динамічні тіні під ними створюють відчуття ширяння над робочим столом. Все це - розвиток колишніх ідей, які ми бачили в Windows 7, 8 і 10. Куди цікавіше функція угрупування. Якщо навести курсор на кнопку «Розгорнути», натиснути ліву кнопку миші і затримати її на секунду, з'явиться рекомендована схема розташування вікон. Вона підлаштовується під тип використовуваних додатків - наприклад, текстовий редактор отримає більший пріоритет у порівнянні з відеоплеєром. Втім, Windows 11 дозволяє самостійно вибирати схему розташування вікон і їх розмір.

Контекстне меню

Продовжуючи розмову про спрощення «Віндовс 11», потрібно згадати меню, які відкриваються при натисканні правої кнопки миші в «Провіднику». Кнопки копіювання, видалення, вирізання і вставки стали маленькими значками, а в переліку залишилися тільки функції самої Windows 11. Щоб побачити дії з іншими додатками, потрібно вибрати пункт «Показати додаткові параметри».

Віджети

При натисканні відповідної кнопки на панелі завдань Windows 11 зліва з'являється стрічка інфографіки. Поки в ній є контент, який надають Microsoft і сайт MSN - погода, новини, цікаві статті, інтерактивна допомога. Питання про те, чи з'являться в «Віндовс 11» віджети сторонніх розробників, поки залишається без відповіді.

Магазин Microsoft Store

Візуальних відмінностей мало - тільки інтерфейс став трохи простіше під стиль самої «Віндовс». Натомість збільшилася кількість програм для Windows 11. Вся справа в політиці компанії Microsoft, яка стала активно запрошувати сторонніх розробників додатків і навіть створила інтеграцію з популярними маркетплейсами, включаючи Amazon і Epic Games.

Геймерські можливості

Windows 11 64-bit за умовчанням передбачає широку інтеграцію з сервісами Xbox. На практиці це означає:

 • підписка Live, що включає доступ до 100 ігор для «Віндовс 11»;

 • прискорене завантаження ігор з накопичувачів SSD NVMe;

 • автоматичний режим HDR, що вибирає оптимальні настройки для кожної гри;

 • підтримка API DirectX 12 Ultimate, що поліпшує якість графіки і підвищує FPS.

Швидкодія

Ядро Windows 11 дійсно відрізняється від десятої версії. Розробники змінили алгоритми обробки і стиснення інформації, а також звернення до постійної та оперативної пам'яті. В результаті операційна система працює трохи швидше «Віндовс 10» і створює менше навантаження на апаратну частину комп'ютера. Чим слабкіше залізо, тим відчутніша різниця з попередньою версією. Розробники також обіцяють прискорити установку оновлень на 40%. А масштабні зміни будуть відбуватися рідше - 1 раз в рік.

Підтримка Microsoft Teams

У стандартну збірку Windows 11 тепер входить фірмовий месенджер. Трохи спростивши інтерфейс, розробники спробували вивести його з бізнес-сегмента в споживчий сектор. Штатний месенджер «Віндовс 11» не поступається аналогам - є підтримка текстових і голосових повідомлень, конференцій і відеозв'язку. Але навряд чи він стане популярним, з огляду на сильну конкуренцію з боку Zoom, Viber, WhatsApp і Telegram.

Автозапуск додатків

Зручне управління було передбачено ще в Windows 10. «Віндовс 11» додала функцію моніторингу автозапуску, яка включається в налаштуваннях. Якщо додаток забажає запускатися разом з операційною системою, ви побачите повідомлення відразу після установки. Натисніть на нього, щоб видалити програму зі списку.

Режим концентрації уваги

В меню годин з'явилася функція Focus Session. Запустивши її, ви можете вибрати поточну задачу в сервісі Microsoft To Do. При натисканні кнопки включиться таймер зворотного відліку і запуститься ваш «робочий» плейлист в Spotify. Цікава ідея для айтішників, які звикли виконувати складні завдання, але для більшості людей вона виявиться марною.

Анімований фон екрану блокування

Сторонні додатки дозволяли встановити його і раніше. Але остання збірка Windows 11 робить це акуратніше - менше енергоспоживання і навантаження на апаратну частину. Для мобільних пристроїв доступний паралакс-ефект. Якщо рухати гаджет з «Віндовс 11», ви побачите, як переміщається картинка.

Оновлені іконки

Як і інші частини інтерфейсу, значки були адаптовані до концепції Material Design. Вони стали трохи більш легкими та прозорими. Список іконок на робочому столі та в панелі завдань можна редагувати в налаштуваннях персоналізації.

Аналіз енергоспоживання

У ноутбуках та інших портативних пристроях, сумісних з Windows 11, з'явилися графіки використання заряду батареї - такі ж, як в Android і iOS. В меню управління енергоспоживанням можна подивитися динаміку використання заряду, який залишився час автономної роботи й самі «ненажерливі» додатки.

Стандартні програми

Всі штатні програми отримали мінімалістичний інтерфейс і закруглені кути в оформленні різноманітних меню. В огляді «Віндовс 11» варто особливо відзначити програми:

 • Калькулятор - додані режим програміста, простір для побудови графіків і конвертація валют;

 • Ножиці - розширені можливості вбудованого графічного редактора;

 • Фотографії - автоматичне складання альбомів, нові інструменти редагування.

Адаптивний інтерфейс

Версії Mobile не буде - всі типи пристроїв отримають однакові операційні системи. Вони автоматично підлаштовуються під сенсорні екрани - внутрішні або підключаються. При переході в режим тачскрін «Віндовс 11» віддаляє значки та елементи управління один від одного, щоб зменшити число натиснень. Крім того, ця версія активується при торканні, виходячи зі стану сну або блокування. Для рукописного введення або управління жестами потрібно встановити додаток Windows Ink. У ньому є підтримка стилусів та інших художніх інструментів.

Управління дисками

Windows 11 для ПК дозволяє редагувати список дисків, змінювати обсяги буферів і налаштовувати резервне копіювання. Крім того, в оновленій операційній системі з'явилися свої інструменти для діагностики накопичувачів. Це особливо важливо для високошвидкісних ігрових SSD. ОС також дозволяє оцінювати використання дискового простору за допомогою консольної команди DiskUsage.

Вставка без форматування

Як і в Windows 10, при натисканні комбінації клавіш «Win + V» на екрані з'являється панель управління буфером обміну. Відмінність в тому, що ви можете задати копіювання без збереження формату. Для цього потрібно вибрати режим «Вставити як звичайний текст».

Безпека операційної системи Windows 11

Виявлення загроз на ранніх стадіях

З огляду на високі системні вимоги Windows 11, логічно поставити питання - навіщо потрібні всі ці заходи? Представники Microsoft дають вичерпну відповідь - для захисту віддалених робочих місць і корпоративних серверів. Вони вважають, що стандартної збірки «Віндовс 11» буде досить для 80% підприємств, за винятком медичного, урядового, банківського і оборонного сектора. Операційна система використовує штучний інтелект для виявлення фішингових посилань, шкідливих додатків і загроз всередині мережі. Вона полегшує роботу системних адміністраторів і спрощує побудову інфраструктури сучасного офісу.

Безпека обладнання та операційної системи

Сумісні з Windows 11 процесори використовують технології віртуалізації, безпечного завантаження і перевірки автентичності додатків. Сама операційна система зберігає ключі шифрування і облікові дані за додатковими бар'єрами, роблячи їх недоступними для зловмисників. Нова архітектура дозволяє надати широкі права користувачам мережі без ризику порушення конфіденційності.

Контроль безпеки додатків

Серед підтримуваних Windows 11 засобів захисту комп'ютера варто особливо відзначити:

 • багаторівневу перевірку коду програм;

 • захист цілісності компонентів;

 • принцип мінімальних привілеїв;

 • ізоляцію додатків.

Це дає можливість захищатися від атак ззовні. При цьому операційна система залишається зрозумілою і зручною для рядових користувачів.

Захищені облікові записи

Оскільки Windows 11 відповідає найвищим критеріям захисту інформації в призначеному для користувача сегменті, в ній вводяться безпарольні способи аутентифікації. Зараз вони представлені біометричними засобами - сканерами відбитків пальців і тривимірними інфрачервоними камерами. Очікується, що в майбутньому ви зможете авторизуватися в більшості сервісів за допомогою облікового запису Microsoft, як це можна робити сьогодні з акаунтами соціальних мереж.

Хмарні служби

Частина образу «Віндовс 11» зберігається в онлайн-просторі. Ці інструменти перевіряють цілісність програмного коду і визначають права доступу кожного додатка. Крім того, вони оцінюють ризики при взаємодії з іншими пристроями, будь то комп'ютери, смартфони або роутери.

Підсистема Android для Віндовс 11

Одне з головних новшеств - можливість роботи з мобільними додатками. Сумісність з Android забезпечує особливе середовище, створена у співпраці з Intel. Ця компанія послужить провайдером магазину, з якого будуть завантажуватися програми. На дату виходу Windows 11 функція залишалася недоступною, але її обіцяють запустити незабаром.

В ході офіційної презентації «Віндовс 11» було показано, як запускається TikTok з меню «Пуск». Очікується, що в майбутньому операційна система буде підтримувати якщо не 100%, то, щонайменше 90% Android-додатків. Серед них з'являться популярні ігри, від Bubble Witch Saga до Mobile Legends, Asphalt 9 і Modern Kombat. Причому завантажувати їх можна буде прямо з Microsoft Store. Як ми вже говорили, магазин отримає інтеграцію з платформою Amazon.

Попри те, що ключовим партнером розробці підсистеми Android для Windows 11 стала компанія Intel, підтримка мобільних додатків буде поширюватися на x86-процесори AMD і ARM-архітектуру Qualcomm.

Які функції зникнуть з Windows 11? 

Корпорація Microsoft прибрала з ОС частину програмних можливостей, які були доступні в попередніх версіях:

• режим планшета;

• гаманець Microsoft Wallet;

• браузер Internet Explorer;

• систему розпізнавання формул Math Recognizer;

• папки і живі плитки в меню «Пуск»;

• закріплені контакти на панелі завдань;

• додатки Paint 3D, OneNote, Skype і «Засіб 3D-перегляду».

Проте, більшість функцій можна буде отримати у вигляді окремих програм, що завантажуються з магазина Microsoft Store. Там же ви знайдете об'ємні шпалери «Віндовс 11» з паралакс-ефектом.

Робимо висновки: чи варто оновлюватися?

Операційна система Windows 11 - багатообіцяючий проект. Вона підвищує безпеку віддаленої роботи і допомагає геймерам глибше занурюватися у віртуальні світи ігор. Нова ОС працює швидше платформи колишнього покоління і пропонує спрощений інтерфейс, в якому неможливо заплутатися. Якщо для вас важливі саме віддалена робота і гри, сміливо оновлюйтеся вже сьогодні. Але в інших випадках поспішати не варто. Операційна система поки далека від досконалості - видно недоліки графічної оболонки, обмежені можливості налаштування інтерфейсу, багато анонсовані функції поки недоступні. Якщо ви працюєте переважно з оффлайн-додатками, варто дочекатися критично важливих патчів і першого масштабного оновлення. Зрештою, підтримка Windows 10 буде тривати ще довго, і світ нескоро відмовиться від звичної ОС.