Навіть в епоху Майнінгу люди частіше купують відеокарти для ігор. За даними маркетингового агентства Mercury Research, у першій половині 2021 року менше ніж 10% проданих графічних карт вирушили на видобуток криптовалюти. Розповідаємо, які характеристики важливі для геймерів, а також вибираємо кращі моделі за співвідношенням ціни та продуктивності.

 

Навіщо в іграх потрібні відеокарти?

 

Сучасна гра рівня ААА — величезний тривимірний простір, який важко відрізнити від реального світу. Під час обробки цієї графіки відеокарта (GPU) виконує титанічну роботу. Спочатку вона будує каркаси тривимірних моделей, які складаються з точок, з’єднаних лініями. Оскільки ми говоримо не про перший Tomb Raider, що відомий «трикутною» фігурою Лари Крофт, на кожен об’єкт можуть доводитися десятки та сотні тисяч точок. Адже в кадр завжди потрапляє кілька моделей. І чим далі дистанція відтворення відкритого простору, тим їх більше.

 

Щоб оцінити продуктивність відеокарт, потрібно знати, що на цьому робота не зупиняється. Ділянки, обмежені лініями, називаються полігонами. Вони заповнюються текстурами — зображеннями, які надають об’ємній фігурі колір і фактуру. А через деякий час апарат займається створенням спецефектів — освітлення, тіней, вибухів, пострілів, спалахів та іншого. Створення реалістичної графіки в грі — це мистецтво, яке можна порівняти за складністю, креативністю та витратами праці зі зніманням крупнобюджетного фільму.

 

А тепер уявіть, що відеокарта для сучасних ігор мусить повторювати ці процеси щонайменше 60 разів у секунду, щоб надати геймеру ті самі 60 FPS. Напевно ви вже зрозуміли, що цю роботу неможливо виконати силами центрального процесора комп’ютера. Плата містить тисячі спеціалізованих ядер, які займаються певними ділянками роботи — одні будують тривимірні моделі, інші накладають текстури, треті аналізують контури тіней та таке інше.

 

Дискретна vs вбудована відеокарта

 

Спочатку розберемося, як їх розрізняти. Дискретна графічна карта — окрема плата, яка встановлюється в слот розширення комп’ютера. У ноутбуці вона може бути розпаяна на «материнці», але в неї все ж є окремий чіп і виділена пам’ять. Вбудована або інтегрована відеокарта — це окремий блок центрального процесора, який займається обробкою графіки. Своєю пам’яті в нього немає — система виділяє йому невеликий обсяг «оперативки» для проведення обчислень.

 

У початківців геймерів часто виникає питання, чи можна обійтися вбудованою відеокартою. Її буде цілком достатньо для ігор із невисокими вимогами, включаючи Dota 2 та Minecraft. Навіть деякі топові проєкти на кшталт GTA V, Skyrim та Fallout 4, можна запустити за допомогою інтегрованої карти. Але вам доведеться грати з мінімальними налаштуваннями деталізації та змиритися з провалами FPS нижче 30 кадрів за секунду. Якщо ж мова йде про AAA-ігри останніх 2–3 років, відповідь буде строго негативною. Для них потрібні тільки дискретні відеокарти.

 

 

Як вибрати відеокарту для сучасних ігор? Ідеальні параметри

 

Потужність графічного процесора

 

Для порівняння відеокарт за продуктивністю використовують два показники — кількість ядер і тактову частоту. Перший дає змогу зрозуміти, скільки процесів можуть запускатися одночасно, а другий — з якою швидкістю вони будуть виконуватися. Кількість ядер у чіпі може сильно відрізнятися — від 1 до 11 тисяч. А ось діапазон частоти не такий широкий — від 1 до 2,2 ГГц.

 

Щоб порівнювати графічні карти, потрібно враховувати обидва показники одночасно. Відеокарта з більшою частотою та меншою кількістю ядер може відставати за потужністю.

 

Відеопам’ять

 

Щоб вибрати відеокарту для ігор, варто розглядати відразу три параметри:

 • тип використовуваної пам’яті. Розумний мінімум у 2021 році — GDDR5 або GDDR5X. Оптимум — GDDR6 і GDDR6X;
 • обсяг — від 4 ГБ у бюджетних моделях до 24 ГБ у топових. Показує, який обсяг інформації може обробляти графічна карта за одиницю часу;
 • інтерфейс — від 128 біт у бюджетних моделях до 384 біт у топових. Показує швидкість обробки даних.

 

Тип пам’яті відеокарти — скоріше індикатор, що дає змогу оцінити її відповідність вимогам ігор. А ось обсяг і використовуваний інтерфейс — робочі показники продуктивності. Порівнюючи моделі між собою, їх також потрібно враховувати одночасно.

 

Охолодження

 

Нормальна температура відеокарти в іграх — до 85°С при максимальних навантаженнях. А середній показник зазвичай не перевищує 65°С. Зазвичай для охолодження використовуються вентилятори. Щоб вибрати графічну карту, потрібно дивитися не на технічні характеристики, а на результати тестів. Як виробники, так і незалежні лабораторії публікують рівень гучності під час певних навантажень. Чим він нижчий, тим краще.

 

Відеокарти з рідинними системами охолодження працюють тихіше. Але назвати їх безшумними не вийде. Для відводу тепла від радіаторів теж використовуються вентилятори, нехай і менш потужні. Крім того, що циркулює рідина може видавати специфічні звуки — булькати.

 

Для довідки: 20 дБ — поріг чутності, 30 дБ — шерех паперу в тиші, 40 дБ — робота компресора холодильника, 50 дБ — підлоговий вентилятор, 60 дБ — пральна машина.

 

Форм-фактор

 

Для порівняння відеокарт за розмірами використовують кількість слотів. У комп’ютерному корпусі це блоки для встановлення додаткового обладнання. Стандартна товщина одного слота — 18 мм. Сучасні графічні карти можуть займати від 1 до 5 слотів, тобто мати товщину від 18 до 90 мм.

 

Втім, не можна орієнтуватися тільки на слоти. Обов’язково звертайте увагу на фізичні розміри відеокарти в міліметрах — довжину, ширину та товщину. Порівнюйте їх із параметрами комп’ютерного корпусу, щоб дізнатися, чи поміститься всередину графічна карта. Вибирати плату впритул вкрай небажано — запас у сантиметр із кожного боку поліпшить вентиляцію та захистить електроніку від випадкових пошкоджень.

 

 

Живлення

 

Тільки бюджетні відеокарти, призначені для виконання нескладних завдань, можуть обійтися струмом, який подається через роз’єм на материнській платі. Високопродуктивні моделі потрібно під’єднувати безпосередньо до блоку живлення. Під час вибору графічної карти потрібно враховувати два параметри:

 • власне споживання відеокарти — варіюється від 50 до 350 Вт;
 • рекомендована потужність блоку живлення — від 400 до 1000 Вт.


 

Інтерфейси

 

Кращі відеокарти для ігор під’єднуються до материнської плати за допомогою роз’єму PCI Express 4.0. Його пропускної здатності вистачає, щоб розкрити потенціал потужного графічного процесора та великого обсягу високошвидкісної пам’яті. Але для моделей середнього та початкового рівня цілком вистачає інтерфейсу PCIe 3.0.

 

Для підключення моніторів можуть використовуватися різні типи роз’ємів:

 • HDMI — найпопулярніший, сумісний із гарнітурами віртуальної реальності. Для роздільної здатності 4K (3840х2160) досить версії 2.0, для 8K (7680х5120) — 2.2;
 • DisplayPort — дає змогу під’єднати до двох екранів до одного виходу на графічній карті. Для 4K-відео потрібні версії 1.2 або 1.3, для 8K — 1.4 або 2.0.
 • DVI — застарілий цифровий роз’єм, що підтримує роздільну здатність до 2K (2560х1440);
 • VGA — аналоговий вихід бюджетних відеокарт, передає зображення з роздільною здатністю до Full HD (1920х1080).

Використовувані технології

 

Щоб зайняти лідерство в рейтингу відеокарт для ігор, недостатньо нарощувати потужність процесора та обсяг пам’яті. Виробники вибирають розумний підхід, використовуючи такі технології:

 1. Трасування променів дає змогу отримати більш реалістичні світлові ефекти та тіні.
 2. Інтелектуальне масштабування підвищує якість текстур, одночасно знижуючи навантаження на «залізо».
 3. Автоматичне налаштування допомагає вибрати оптимальні параметри для конкретної гри, посиливши ефект занурення у віртуальний світ.
 4. Режим низької затримки прискорює виведення зображення на екран, скорочуючи час від подачі команди до отримання відгуку.
 5. Змінна частота оновлення допомагає боротися з розривами, шлейфами та іншими артефактами зображення.
 6. Холодний режим відключає вентилятори під час зниження температури графічної карти до 50°С, пригнічуючи шум і вібрації.
 7. Автоматичний розгін відеокарти для ігор дає змогу отримати максимальну продуктивність без ручних налаштувань та зняття блокувань.

 

Кращі виробники відеокарт

 

Почнемо з того, що графічні процесори випускаються всього двома компаніями. Nvidia пропонує чіпи GeForce, а AMD — Radeon. Вони пропонують власні графічні карти та продають мікросхеми партнерам. Останні встановлюють процесори на власні плати, вибираючи для них свої системи охолодження, корпуси, радіатори та інші деталі.

 

У топ відеокарт для ігор входять моделі таких брендів:

 • ASUS;
 • MSI;
 • PaLit;
 • Zotac;
 • Gigabyte;
 • Sapphire.

10 кращих ігрових відеокарт осені-зими 2021 року

 

Nvidia GeForce RTX 3090

 

Абсолютний лідер, який залишається неперевершеним з моменту його презентації. Тести відеокарти в іграх показують, що вона дає приріст FPS в 10–15% в порівнянні з найближчими конкурентами, включаючи RTX 3080 Ti та Radeon RX 6900 XT. Але її головна цінність — можливість запуску ігор з роздільною здатністю 8K.

Крім того, графічна карта сподобається тим, хто звик до багатоекранної конфігурації. Приєднавши 3–4 монітори з роздільною здатністю 4K, ви збережете пристойний FPS і зможете повністю зануритися в улюблену гру.

 

 

Наш вибір: Zotac GeForce RTX 3090 Trinity

 

Виробникові вдалося упакувати топову модель у корпус середньої відеокарти, водночас вдалося зберегти феноменальну потужність. В неї мінімалістичний дизайн зі скромним RGB-підсвічуванням і плоскою нижньою панеллю. Графічна карта займає 2,5 слоти — менше ніж референсна плата Nvidia. Це оптимальний вибір для геймерів, а не моддерів і технічних ентузіастів — вона працює тихо, але в неї немає серйозного розгінного потенціалу.

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

10 496

Частота процесора

1,7 ГГц

Пам’ять

24 ГБ GDDR6X, 384 біт

Споживана потужність

350 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

750 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

89

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

63,5

FPS в GTA V, 4K

152

 

AMD Radeon RX 6900 XT

 

Відеокарта коштує дешевше ніж RTX 3080 Ti, але показує такий же рівень продуктивності. Хоча під час вибору потрібно враховувати, що вона більш галаслива та пред’являє високі вимоги до блоку живлення. Теоретично, вона дає змогу вибирати роздільну здатність 8K, хоча продуктивність у цьому режимі буде трохи менше, ніж у графічних карт Nvidia. Але рядовим геймерам будуть цікавіше ігри з роздільною здатністю 4K і FPS, перевалює за 100 кадрів у секунду.

 

Наш вибір: MSI Radeon RX 6900 XT 16Gb Gaming Z Trio

 

Виробникові вдалося побороти головну проблему графічної карти — гучність та схильність до перегріву в ресурсомістких іграх. «Біонічний» дизайн вентиляторів підсилює повітряні потоки та допомагає позбутися від настирливого гулу. Для моніторингу процесора та відеокарти використовується додаток MSI Afterburner. У ньому ж можна розганяти адаптер — у тому числі залучити резервні фази живлення.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

5 120

Частота процесора

2,25 ГГц

Пам’ять

16 ГБ GDDR6, 256 біт

Споживана потужність

300 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

850 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

76

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

54,6

FPS в GTA V, 4K

143

 

Nvidia GeForce RTX 3080

 

Оптимальна відеокарта для гри з роздільною здатністю 4K і максимальними налаштуваннями графіки. Її ціну не можна назвати захмарною, але вона пропонує дуже високу продуктивність та підтримку всіх новітніх технологій Nvidia. Головний козир графічного адаптера — DLSS, нейромережа, яка згладжує та масштабує зображення, покращуючи його якість при тому ж навантаженні на «залізо». Результат — покращене зображення, менше шуму та нижче енергоспоживання.

 

 

Наш вибір: Asus TUF Gaming GeForce RTX 3080 OC 10 GB

 

Виробник зосередився на надійності графічної карти. Вентилятори з безліччю тонких лопатей допомагають знизити температуру відеокарти під час вибору максимальних налаштувань в іграх. Компоненти Super Alloy Power II витримують сильні перепади потужності, а посилена система живлення запобігає перепади напруги. Плата відрізняється стильним мінімалістичним дизайном без підсвічування.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

8 704

Частота процесора

1,71 ГГц

Пам’ять

10 ГБ GDDR6X, 320 біт

Споживана потужність

320 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

750 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

88

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

56,2

FPS в GTA V, 4K

143

  

 

AMD Radeon RX 6800 XT

 

Перевірка відеокарти в іграх показує, що вона легко «тягне» роздільну здатність 4K в популярних шутерах. Але в новітніх RPG з відкритим світом трапляються просідання нижче 60 FPS. Щоб зробити гру комфортною, доводиться зробити вибір — середні налаштування або роздільна здатність 2K. Якщо цей нюанс вас не бентежить, графічна карта буде відмінною альтернативою RTX 3070.

 

Наш вибір: Sapphire Radeon RX 6800 XT Nitro +

 

Відеокарта отримала серйозний заводський розгін — на 110 МГц. У поєднанні з тихими компактними вентиляторами це робить її кращою моделлю у своєму класі. Цікаво, що кулер TRI–X легко піддається налаштуванню — ви можете зробити вибір між тишею та максимальною продуктивністю в іграх.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

4 608

Частота процесора

2,25 ГГц

Пам’ять

16 ГБ GDDR6, 256 біт

Споживана потужність

300 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

750 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

63

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

53

FPS в GTA V, 4K

134

 

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti

 

Якщо вам подобається 4K-геймінг з високими налаштуваннями графіки, це буде оптимальна відеокарта для ігор за ціною та якістю. Спустившись всього на сходинку нижче, ви вже будете змушені погіршувати якість зображення. Завдяки підтриманню технології DLSS другого покоління графічна карта видає високий FPS в більшості сучасних ігор, зберігаючи низький рівень шуму та енергоспоживання.

 

Наш вибір: Zotac Gaming GeForce RTX 3070 Twin Edge OC

 

Скромна відеокарта дуже схожа на референсну модель Nvidia, але займає навіть менше місця! А підвищена продуктивність системи охолодження допомагає позбутися гулу вентиляторів. Це ідеальна графічна карта для компактних комп’ютерних корпусів.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

6 144

Частота процесора

1,77 ГГц

Пам’ять

8 ГБ GDDR6, 256 біт

Споживана потужність

290 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

750 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

69

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

44,6

FPS в GTA V, 4K

122

  

 

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

 

Якщо ФПС відеокарт в іграх для вас важливіше, ніж максимально можливий роздільна здатність, зупиніть свій вибір на цій моделі. До її активу включені всі сучасні технології, що поліпшують якість зображення та малюють барвисті спецефекти. Водночас бюджетний GPU коштує в рази дешевше старших моделей лінійки.

 

Наш вибір: ASUS GeForce RTX 3060 Ti ROG Strix Gaming OC

 

Відеокарта збирається на автоматизованій виробничій лінії. Переваги такого рішення — мінімальний рівень недоліків та збільшений термін служби. Ультратонкі вентилятори Axial-Tech ефективно охолоджують графічну карту, дозволяючи зберегти невисокий рівень шуму в топових іграх.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

4 864

Частота процесора

1,67 ГГц

Пам’ять

8 ГБ GDDR6, 256 біт

Споживана потужність

200 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

600 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

53

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

37,5

FPS в GTA V, 4K

96

  

 

AMD Radeon RX 6600 XT

 

Аналог RTX 3060 Ti зі схожими плюсами та мінусами. Переваги — доступні ціни та великий вибір моделей від партнерів AMD. Недоліки — слабка продуктивність в іграх з роздільною здатністю 4K і схильність до нагрівання.

 

Наш вибір: MSI AMD Radeon RX 6600 XT 8Gb MECH 2X OC

 

Графічна карта з двома вентиляторами, яка легко поміститься в комп’ютерному корпусі. Утиліта MSI Afterburner дає змогу контролювати температуру процесора та відеокарти, автоматично розганяти «залізо» до максимально можливої ​​потужності та вести стрімінг.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

2 048

Частота процесора

1,97 ГГц

Пам’ять

8 ГБ GDDR6, 128 біт

Споживана потужність

160 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

500 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

39

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

33

FPS в GTA V, 4K

64

 

Nvidia GeForce RTX 2070

 

Відеокарта минулого покоління, яка ще не встигла застаріти. За продуктивністю порівняна з RTX 3060 Ti, а коштує набагато дешевше. З мінусів — немає підтримання DLSS, тому можна очікувати більш високого енергоспоживання та сильного нагріву в топових іграх.

 

Наш вибір: Gigabyte AORUS GeForce RTX 2070 XTREME 8G

 

Додаток AORUS Engine дає змогу легко налаштувати відеокарту для ігор. У ньому є широкі можливості для оверклокінгу, що підвищує продуктивність. А ще ви можете управляти RGB-підсвічуванням графічної карти, вибираючи привабливі динамічні ефекти. Така модель буде ідеально виглядати в корпусі з прозорою стінкою.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

2 304

Частота процесора

1,62 ГГц

Пам’ять

8 ГБ GDDR6, 256 біт

Споживана потужність

175 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

550 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

35

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

27,3

FPS в GTA V, 4K

86

 

AMD Radeon RX 5700 XT

 

Відеокарта послужить вашим вхідним квитком у зону максимальних налаштувань графіки. При роздільній здатності Full HD, звичайно ж. Зате графічна карта показує відмінні результати навіть в ААА-іграх 2021 року.

 

Наш вибір: Sapphire Pulse Radeon RX 5700 XT

 

Традиційно для виробника, відеокарта може похвалитися ефективною системою охолодження, що підтримує оптимальну температуру без зайвого шуму. Фізичний перемикач на платі дає змогу користувачеві миттєво вибирати потрібний режим роботи — тихий або екстремальний.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

2 560

Частота процесора

1,9 ГГц

Пам’ять

8 ГБ GDDR6, 256 біт

Споживана потужність

225 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

600 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, 4K

29,5

FPS в Red Dead Redemption 2, 4K

27

FPS в GTA V, 4K

90

 

Nvidia GeForce GTX 1650 Super

 

Найдоступніша відеокарта з тих, що виробляються сьогодні. І нехай вона тягне сучасні ігри тільки з середніми налаштуваннями графіки — вам же потрібно з чогось починати?

 

 

Наш вибір: ASUS ROG-STRIX-GTX1650S-O4G-GAMING

 

Завдяки заводському розгону графічної карти ви навіть можете вибирати максимальні налаштування в Horizon Zero Dawn і Death Stranding. Модель також цікава високою якістю виконання — процес складання відеокарти автоматизований на 100%.

 

Характеристики та результати тестів

Кількість ядер

1 280

Частота процесора

1,73 ГГц

Пам’ять

4 ГБ GDDR6, 128 біт

Споживана потужність

100 Вт

Рекомендована потужність блока живлення

350 Вт

FPS в Horizon Zero Dawn, Full HD

54

FPS в Red Dead Redemption 2, Full HD

67

FPS в GTA V, Full HD

63

 

Як налаштувати відеокарту для ігор?

 

Трапляється так, що нормальна відеокарта дає дуже низький FPS в сучасних іграх. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, відразу ж розгортайте панель управління графічним адаптером. Іноді операційна система вирішує запускати гру за допомогою вбудованої відеокарти. Це сильно знижує рівень продуктивності та погіршує якість зображення.

 

Під час налаштування відеокарти для ігор можуть використовуватися такі програми та драйвери:

 

 • GeForce Experience;
 • Radeon Software;
 • MSI Afterburner;
 • AORUS Engine;
 • Armoury Crate та інші.

 

Ваше завдання — вибрати конкретну гру зі списку або задати адресу виконуваного файлу вручну. Після цього вкажіть, з якою графічною картою її запускати. Обов’язково вибирайте потужніший дискретний адаптер.

 

У додатках для моніторингу відеокарти також зустрічаються розширені налаштування. Розгортайте їх тільки в тому випадку, якщо розумієте суть кожного пункту. Ви можете увімкнути або вимкнути функції поліпшення зображення, обмежувати максимальний FPS, а також встановлювати бажану частоту оновлення екрану.

 

Чи варто купувати стару відеокарту для ігор?

 

Якщо графічна карта вже побувала у використанні, її ресурс скорочується. Наскільки? Дослідження показують, що відеокарти, які використовуються для ігор в середньому служать 5–7 років. Тому купівля вживаної «трилітки» в хорошому стані виглядає вигідним варіантом.

Зовсім інша справа — Майнінг, здатний вимотати відеокарту за півтора року. Найменший недолік призводить до того, що плати горять, плавляться та втрачають більшу частину продуктивності. Купівля карти після Майнінгу — величезний ризик, який часто не вартий витрат

Купуючи стару відеокарту, зверніть увагу на такі ознаки зносу:

 

 • відірвані наклейки кольорів і зірвані пломби;
 • тріски та інші сторонні шуми під час прокручування вентиляторів;
 • товстий шар пилу в радіаторах;
 • слабкий запах гару;
 • подряпини та інші сліди розбирання;
 • пошкодження корпусу та тильної сторони плати.

Висновок

Щоб вибрати гарну відеокарту для ігор, орієнтуйтеся на бажану роздільну здатність та якість графіки. Слідкуйте, щоб за результатами тестів вона видавала понад 60 FPS з такими параметрами — це обов’язкова умова комфортного геймплея. Якщо сучасні ААА-проєкти вас не цікавлять, зате ви любите ігри старше 3 років, можна спуститися на сходинку нижче — наприклад, взяти RTX 3060 замість 3070 або RX 6600 замість 6700.

Що стосується старих графічних карт для ігор — будьте обережні! Купуючи плату після Майнінгу або нещадної експлуатації, ви ризикуєте отримати зовсім непрацездатний екземпляр.