Перевага комп'ютера – у його універсальності. За бажання ви навіть можете приєднати джойстик до ПК, перетворивши його на ігрову консоль. До того ж вам доступні не лише спеціалізовані комп'ютерні контролери, але й звичні геймпади від PlayStation та Xbox. Розповідаємо докладніше як налаштувати джойстик на ПК.

Геймпади та джойстики для ПК

Як приєднати джойстик до комп'ютера: покрокова інструкція

DualSense: Sony PlayStation 5

Сучасні контролери автоматично розпізнаються операційними системами Windows 10 і MacOS 11. Щоб приєднати геймпад до ПК, достатньо скористатися кабелем. У пристрої використовується інтерфейс USB Type-C, а в комп'ютері — USB Type-A або Type-C залежно від конкретної моделі. Виберіть відповідний провід, з'єднайте контролер з ПК та зачекайте, поки операційна система визначить новий засіб керування. Це займе кілька секунд, після чого ви отримаєте сповіщення.

Ви також можете приєднати бездротовий джойстик PlayStation 5 (PS 5) через Bluetooth. Якщо комп'ютер має відповідний модуль зв'язку, додаткового обладнання не знадобиться. Він є у більшості сучасних ноутбуків. Якщо ні, доведеться купити мініатюрний Bluetooth-адаптер, який часто називають «свистком». Разом з ним ви отримаєте програму для підключення бездротової периферії.

Увімкніть гаджет та натисніть кнопку синхронізації. Запустіть програму Bluetooth-адаптера або панель керування Windows. В останньому випадку вам потрібно буде перейти до розділів "Пристрої" та "Bluetooth". Почніть пошук периферійного обладнання. У списку має з'явитись назва DualSense. Виберіть його та натисніть «Приєднати». Якщо система потребує PIN-коду, введіть «0000». Через 10-15 секунд контролер буде готовий до використання.

DualShock 4: Sony PlayStation 4

Приєднати цей джойстик до комп'ютера так само легко - він належить до сучасного покоління, а тому без проблем можна знайти операційні системи Windows і macOS. Найпростіше під'єднати геймпад ПС 4 за допомогою дроту. Зверніть увагу, що в контролері використовується інтерфейс micro-USB.

Гаджет також підтримує Bluetooth. Щоб приєднати геймпад PS4, вам знадобиться вбудований модуль бездротового зв'язку або зовнішній адаптер. Точну послідовність дій ми описали у попередньому розділі. Відмінність лише у режимі синхронізації. Затисніть кнопку Share зліва від сенсорної панелі, а потім натисніть та утримуйте кнопку PlayStation у центрі. Через п'ять-шість секунд індикатор почне блимати білим. Це означає, що ви можете підключати джойстик ПС 4 до ПК через Bluetooth. Знайдіть контролер у списку периферійного обладнання та введіть код «0000».

 Геймпад PlayStation

DualShock 3: Sony PlayStation 3

Під'єднати джойстик від ПС3 до комп'ютера складніше. Причина в тому, що він використовує іншу схему побудови команд, яка відрізняється від контролера приставки Xbox. Навіть якщо ви зробите все правильно, гаджет з'явиться у списку доступних пристроїв, але не розпізнається операційною системою Windows.

Тому для підключення джойстика до Windows 10 вам доведеться встановити програму-обманку, яка зв’яже команди пристрою з драйвером контролера Xbox. Найпопулярніші програми - SCP Tools і Motion in Joy. Перше простіше у використанні, а друге надає більше можливостей налаштування.

Після встановлення приєднайте PS3-джойстик до ПК за допомогою кабелю micro-USB. Пристрій повинен автоматично розпізнатися програмою. Якщо ви хочете налаштувати бездротове підключення, у програмі потрібно буде активувати драйвер Bluetooth. Синхронізація пройде без вашої участі – потрібно буде лише дочекатися підтверджуючого повідомлення та вимкнути кабель.

Варто також розповісти про найбільш поширені проблеми при підключенні контролера та поділитися шляхами їх вирішення:

  • не починається встановлення програм-обманок - увійдіть до облікового запису адміністратора;

  • не запускається Motion in Joy - встановіть час у Windows на будь-яку дату 2014;

  • не запускається SCP Tools – оновіть DirectX, пакет .NET Framework та бібліотеку Visual C++;

  • програми вимикаються після запуску або працюють некоректно - вимкніть обов'язкову перевірку цифрових підписів драйверів у Windows 10;

  • після інсталяції програм адаптер Bluetooth не розпізнає жодних пристроїв, крім геймпада - перевстановити стандартні драйвери адаптера.

Microsoft Xbox Series S та X

На сьогодні це основний ігровий контролер, який підтримується Windows 10 та 11, тому процес дуже простий. Щоб під'єднати геймпад Xbox Series X або S до комп'ютера, скористайтесь проводом з інтерфейсом USB Type-C. Пристрій розпізнається автоматично — його можна буде налаштувати в центрі керування Xbox, який встановлено у Windows за замовчуванням.

Для підключення джойстика до ПК через Bluetooth можна скористатися вбудованим модулем бездротового зв'язку або універсальним адаптером. Відкрийте відповідний розділ у панелі керування або запустіть програму адаптера. Почніть пошук периферійних пристроїв. Знайдіть гаджет під назвою Xbox Elite Controller, натисніть кнопку «Приєднати» та введіть PIN-код «0000»

Ви також можете приєднати геймпад Xbox до комп'ютера за допомогою бездротового адаптера Microsoft. Вставте його в USB-порт, дочекайтеся виявлення нового пристрою. Увімкніть гаджет. Натисніть кнопку синхронізації на адаптері. Дочекайтесь, поки контрольна лампочка почне блимати. Натисніть та утримуйте кнопку сполучення на контролері, доки клавіша Xbox не почне блимати частіше. Зачекайте 10–15 секунд, доки не з'єднається. Якщо процедура не дала результатів, спробуйте ще раз.

Джойстик Microsoft Xbox

Microsoft Xbox 360 та One

Перед підключенням необхідно визначити, яка версія контролера додається до вашої консолі. У блютуз-джойстика для ПК верхня панель цільна та виконана в одному кольорі. У бездротового джойстика із власним стандартом зв'язку кришка складається із двох частин. Панель довкола кнопки Xbox чорна, з іншою фактурою пластику.

Для підключення джойстика Xbox 360 до комп'ютера вам знадобиться кабель з інтерфейсом micro-USB. Цей спосіб підходить для всіх контролерів незалежно від стандарту зв'язку. Старіші геймпади з власним протоколом передачі також можна підключати без проводів, але для цього буде потрібно фірмовий адаптер Microsoft.

Сучасні Bluetooth-геймпади підключаються до ПК за схемою, описаною вище. Вам потрібно запустити пошук бездротової периферії, вибрати пристрій під назвою «Xbox Wireless Controller» і ввести PIN-код «0000», якщо потрібно.

Універсальні гаджети

Ви також можете купити ігровий джойстик для комп'ютера, вибравши продукцію інших виробників, наприклад Defender, Canyon, SteelSeries або Trust. Важливо, щоб цей геймпад був сумісний з операційною системою. Існують гаджети, сумісні з Windows, MacOS, Android та iOS.

Зверніть увагу і на спосіб підключення. Найпростіше користуватися провідним джойстиком для ПК. Достатньо вставити його штекер у вільний USB-порт і почекати кілька секунд, доки операційна система розпізнає пристрій.

Геймпад без проводу може підключатися двома способами – за допомогою власного USB-адаптера або Bluetooth. У першому випадку все дуже просто – потрібно тільки вставити приймач у роз'єм та почекати. У другому вам доведеться запустити «Панель керування» Windows або програму бездротового адаптера. Увімкніть контролер, почніть пошук бездротової периферії, виберіть пристрій зі списку та натисніть кнопку «Приєднати». Якщо потрібно, введіть PIN-код, який вказується на коробці або в інструкції.

Програми для налаштування гейпада на комп'ютер

Короткий огляд програм для налаштування джойстика на ПК

SCP Toolkit

Найпростіша програма для геймпада у Windows. Завантажте та встановіть програму. Не забудьте, що у вас мають бути встановлені новітні версії драйверів, .NET Framework та бібліотеки Visual C++. Запустіть програму. Виберіть пристрій зі списку. Щоб налаштувати геймпад на ПК через провід, достатньо поставити галочки навпроти DualShock 3 або DualShock 4. Приєднайте контролер до комп'ютера, дочекайтеся виявлення. Відкрийте список, що випадає праворуч, виберіть «Xbox 360 Controller Driver» і знайдіть свій джойстик у списку. Залишається лише натиснути кнопку Install, щоб програма замінила драйвери.

Для бездротового керування джойстиком на ПК необхідно увімкнути функцію «Install Bluetooth Driver». В операційній системі Windows 10 також знадобиться галочка "Force Driver Installation". Після цього ви можете перевірити джойстик на ПК в будь-якій грі або в центрі керування Steam - додаткового налаштування не потрібно.

Motion In Joy Gamepad Tool

Оптимальний додаток для геймпада на ПК, що дозволяє налаштовувати контролер відповідно до ваших уподобань. Після встановлення та запуску вам потрібно буде приєднати джойстик через кабель USB. Потім виберіть його зі списку пристроїв на сторінці "Driver Manager". Вкажіть тип контролера – програма розпізнає геймпади PlayStation від першої до четвертої версії.

Вкладка «BluetoothPair» дозволяє інсталювати драйвер для джойстика, який підтримує бездротове з'єднання. Для цього у вас повинен бути увімкнений вбудований модуль зв'язку або зовнішній адаптер. На сторінці Options можна вибрати команди для кожної кнопки контролера, а також налаштувати автозапуск програми.

JoyToKey

Ця програма для джойстика на ПК може бути складною, але 15-хвилинного знайомства з нею вистачить для освоєння всіх функцій. Запустивши її, під'єднайте геймпад до комп'ютера через USB. Виберіть профіль у лівій частині вікна та відкрийте праворуч вкладку «Options». Натисніть кнопку «Configure», щоб програма розпізнала гаджет. Вкажіть тип контролера – кількість стиків (Stick) та хрестовин (POV).

Після цього перейдіть на вкладку Joystick 1. Ви побачите список доступних команд. Відредагувавши його, можна перепризначити функції кнопок клавіатури та миші на геймпад. Витративши кілька хвилин на таке налаштування, збережіть отриманий профіль. Ви можете створювати певні схеми команд кожної гри.

Xpadder

Програма сумісна з будь-якими USB-джойстиками. Його особливість у тому, що воно робить процес настроювання геймпада дуже простим та наочним. Після запуску ви натискаєте кнопку із зображенням геймпада зліва зверху та вибираєте пункт «Новий».

У пункті «Зображення» завантажте зображення свого гаджета з бібліотеки. За бажання ви можете знайти відповідну схему розташування кнопок в інтернеті. Повний збіг не обов'язковий — достатньо, щоб контролер був схожим.

Щоб увімкнути геймпад на ПК, потрібно послідовно перебрати пункти «Стики», «Кнопки», «Хрестовина» та «Трігери». Відкриваючи ці вкладки, дотримуйтесь підказок. Натискайте кнопки або переміщуйте стіки, а потім перетягуйте кола і квадрати на зображення цих функціональних елементів. Фактично, ви збираєте схему свого контролера подібно до конструктора.

Закінчивши цю роботу, натисніть кнопку «Підтвердити» і перейдіть до наступного розділу. Тут можна створювати індивідуальні профілі для кожної гри. Вибирайте кнопки та стики на зображенні, а потім надавайте їм функції клавіш клавіатури та мишки. Після цього залишиться лише провести перевірку джойстика на ПК.

Висновок

Підключення геймпада Xbox One і Series X до комп'ютера з операційною системою Windows — просте завдання, з яким ви впораєтеся за кілька хвилин. Для цього не потрібно встановлювати емулятори та замінювати драйвери – ПК розпізнає контролер автоматично. Під'єднати геймпад PS5 так само легко. А ось з іншими моделями можуть виникнути складнощі. На щастя, небайдужі люди вже давно створили програми, що полегшують завдання. Встановлюйте їх, дотримуйтесь підказок та грайте за допомогою улюблених геймпадів.