Самостійна діагностика комп'ютера - життєво важлива навичка для всіх користувачів ПК, від фрілансерів та геймерів до моддерів та збирачів. Розповідаємо, коли її проводити, які проблеми шукати та в якій послідовності проводити перевірку.

Найчастіші помилки та проблеми комп'ютера

Найчастіші проблеми та помилки ПК

Несправності комп'ютера можна розділити на дві категорії: апаратні та програмні. Перші стосуються заліза вашої машини та виявити їх набагато простіше. Діагностику PC (ПК) найчастіше проводять у таких випадках:

 • комп'ютер не запускається при натисканні кнопки живлення;

 • із системного блоку долинають сторонні звуки;

 • комп'ютер вмикається та швидко вимикається;

 • не запускається операційна система;

 • на моніторі відсутнє зображення;

 • комп'ютер не підключається до локальної мережі та інтернету;

 • не працює периферійне обладнання.

Повна діагностика комп'ютера потрібна і за нестабільної роботи ПК. До неї відносять такі проблеми програмної частини:

 • комп'ютер «гальмує», тобто працює повільніше, ніж звичайно;

 • не запускаються деякі програми;

 • при навантаженнях з'являються повідомлення про збої;

 • ваш ПК мимоволі перезавантажується;

 • ігри працюють дуже повільно, доступні лише мінімальні налаштування графіки.

Якщо ви помітили, що поведінка комп'ютера відрізняється від звичного, це привід зробити діагностику і виявити несправності, щоб відновити нормальну роботу. Отже, приступаємо.

Найчастіші помилки та проблеми комп'ютера

Візуальний огляд комп'ютера

Огляд усіх підключень та кабелів

Спочатку зверніть увагу на системний блок. Перевірте, чи всі дроти вставлені у відповідні роз'єми. Діагностика працездатності комп'ютера нерідко показує, що причиною проблеми стає кабель, що відходить від блока живлення. Така сама проблема може стосуватися проводів або бездротових адаптерів клавіатури та мишки. Якщо на блоці живлення є окремий перемикач, переконайтеся, що він перебуває в положенні "увімкнено", позначеному вертикальною рисою або цифрою "1". Перевірте, чи кнопка живлення нормально натискається. Послухайте, як спрацьовує механізм – після клацання пружина має виштовхнути її назад.

Перевірка чистоти системного блоку

Щоб провести апаратну діагностику ПК, доведеться зняти бічні кришки корпусу. Після цього ви зможете оглянути комплектуючі. Пил, бруд і павутиння зсередини повинні вас насторожити - засмічення може завдати серйозної шкоди залізу. Покрутіть усі вентилятори – вони повинні обертатися без клацань, гулу та інших сторонніх звуків. Злегка подуйте в радіатори кулерів - якщо з них підіймаються хмари пилу, вашому ПК буде потрібно комплексне чищення. Приділіть особливу увагу системам охолодження процесора та відеокарти, але не забувайте про корпусні вентилятори.

Щоб перейти до наступного етапу тестування комп'ютера, доведеться почистити системний блок зсередини. Краще використовувати для цього балончик зі стисненим повітрям, а не порохотяг - так ви захистите делікатну електроніку від випадкових пошкоджень.

Огляд комп’ютерних деталей

Іноді проблему можна знайти без тестування заліза комп'ютера. Шукайте на друкованих платах сліди коротких замикань – плями чорного, коричневого та іржавого кольору. Несправності з електричною частиною також виявляються у вигляді здутих конденсаторів, які перестають забезпечувати залізо стабільним живленням. Ще одна причина несправності – поганий контакт. Щоб усунути її, перевірте, наскільки щільно підключені всі дроти та шлейфи. Переконайтеся, що відеокарта, планки оперативної пам'яті та SSD-накопичувач вставлені до кінця.

Механічні пошкодження комплектуючих можуть вивести комп'ютер з ладу. Пошукайте відламані деталі, розірвані дроти або тріщини у друкованих платах. Спробуйте запустити ПК та ще раз огляньте компоненти. У висококласному залізі є контрольні лампи, які вказують на місце поломки.

Огляд блоку живлення

Перед тестуванням ПК слід відключити його від розетки. Від'єднайте блок живлення від інших комплектуючих. У моделях з модульною конструкцією можна відстебнути будь-які дроти. В інших випадках доведеться трохи повозитися. Щоб не помилитися під час повторного збирання, сфотографуйте зовнішній вигляд заліза.

Озброївшись викруткою, зніміть блок живлення з корпусу – відкрутіть гвинти на задній панелі. Акуратно дістаньте його назовні, намагаючись не зачіпати решту комп’ютерних деталей. Зніміть захисний корпус за допомогою викрутки. Огляньте блок зсередини - користуйтеся тією ж схемою, що і при діагностиці материнської плати. Шукайте здуті конденсатори, сліди замикань та механічні пошкодження.

Якщо впевнені у власних силах, можна провести тест блоку живлення. Вам потрібен провід із 24 контактами, який підключається до материнської плати. Візьміть скріпку або шматок дроту, зігніть у формі літери «U». Переконайтеся, що блок вимкнено від розетки. Замкніть за допомогою отриманого інструменту контакти № 15 та 16, до яких підведено чорний та зелений дроти. Відпустіть провід і не торкайтеся руками до скріпки. Увімкніть блок живлення до розетки та приєднайте його за допомогою перемикача ззаду. Якщо все нормально, він запуститься і вентилятор почне обертатись. Якщо ні, проблему потрібно шукати глибше.

Перевірка материнської плати

Діагностика обладнання комп'ютера потребує деяких технічних навичок. Якщо ви не впевнені, що зможете відключити та приєднати всі комплектуючі самостійно, зверніться до сервісного центру.

Від'єднайте від материнської плати відеокарту, накопичувачі інформації та планки оперативної пам'яті. До неї мають бути підключені лише блок живлення, процесор із кулером та кнопка запуску. Натиснувши останню, придивіться та прислухайтеся. Якщо ви чуєте писк та бачите миготіння контрольних світлодіодів, материнська плата справна, а проблему варто шукати в іншому залізі. Якщо ніяких сигналів немає, найімовірніше, її доведеться замінити.

За відсутності реакції варто також оглянути контакти живлення — на материнській платі та підведеному до неї дроті. Будь-які механічні пошкодження, сліди коротких замикань чи окислення – привід звернутися до сервісного центру для ремонту.

Корисні програми для діагностики ПК: поради від експертів CompX

Якщо зовнішня перевірка не виявила проблем, рано говорити про повну справність апаратної частини. Потрібно провести тестування комп'ютера на продуктивність. І тут не обійтися без спеціальних утиліт. Якщо ви перевіряєте власний комп'ютер, а не займаєтеся діагностикою та ремонтом професійно, вам можна порекомендувати такі програми для Windows:

 • CPU-Z - проводить огляд заліза ПК, показує його характеристики, допомагає виявити відсутність контакту з певними комплектуючими;

 • Speccy – дозволяє провести тестування компонентів комп'ютера, аж до моніторингу температури;

 • HWiNFO – додаток для комплексної програмної діагностики комп'ютера. Вимірює навіть напругу у ключових точках системи живлення;

 • AIDA 64 - проводить стрес-тести, що дозволяють оцінити роботу ПК за певного рівня навантажень. На жаль, програма умовно безплатна — деякі функції доступні лише за передплатою;

 • PassMark Performance Test - додаток-бенчмарк для оцінки продуктивності комп'ютера та порівняння результатів з іншими "машинами". Програма також умовно безплатна;

 • CrystalDiskMark – безплатна програма для тестування накопичувачів інформації. Показує швидкість читання та запису даних у певних режимах;

 • SpeedFan – додаток для діагностики системи охолодження. Дозволяє визначити швидкість обертання вентиляторів та температуру комплектуючих.

Апаратне тестування ПК

Як провести внутрішню діагностику комп'ютера: детальна інструкція

Тестування процесора

Щоб провести діагностику головної мікросхеми комп'ютера, вам знадобиться програма для стрес-тесту. Хороший приклад – AIDA64, про який ми говорили вище. Запустіть програму, знайдіть у рядку зверху розділ «Сервіс» та виберіть пункт «Тест стабільності системи». Якщо вас цікавить саме процесор, можна обирати лише CPU. Якщо хочете провести комплексну діагностику на несправності, залишайте всі галочки.

Тестування займає кілька хвилин. У цей час краще не відходити від комп'ютера – стежте за змінами показників. В ідеалі температура процесора стаціонарного ПК не повинна перевищувати 55-60 °, ноутбука - 75 °. Нормальні показники - повна відсутність помилок та серйозних провалів продуктивності.

Якщо температура перевищить критичну, комп'ютер автоматично вимкнеться. У такому разі джерело неприємностей – система охолодження. Коли процесор видає помилки чи сильно втрачає потужність під навантаженнями, є сенс повторити тест. Якщо картина така сама, неполадки криються в головній мікросхемі.

Тестування відеокарти

Хороша програма для тестування графічного адаптера PhysX FluidMark. Вона оцінює як промальовування тривимірних моделей, а й фізику їх взаємодії. Принципова схема роботи така сама, як з AIDA64. Запустіть програму та виберіть один із трьох тестів — з роздільною здатністю HD 720, Full HD або налаштуваннями користувача. Під час діагностики системи комп'ютера слідкуйте за температурою відеокарти - вона не повинна перевищувати 50-60 ° у стаціонарного ПК і 70-75 ° у ноутбука. Після закінчення тесту програма видасть вам звіт про продуктивність графічного адаптера та наявність помилок.

Тестування оперативної пам'яті

Для діагностики пам'яті комп'ютера найкраще підходить програма memtest86+. Користуватися нею трохи складніше. Суть у тому, що вам потрібно буде створити завантажувальний образ та встановити його на флешку USB. Щоб тест спрацював як слід, доведеться змінити порядок завантаження комп'ютера в BIOS.

Якщо ви все зробили правильно, після запуску ПК почнеться тестування пам'яті автоматично. Процес займає до 15 хвилин. Привід насторожитися — раптове припинення діагностики та появи повідомлень про помилки на червоному тлі. У такому разі доведеться змінювати планки «оперативки» або вирішувати проблему з поганим контактом.

Тестування материнської плати

Теоретично, діагностику материнської плати можна провести в AIDA64 чи Speccy. Під час стрес-тестів вам потрібно стежити за показаннями датчиків, які вимірюють температуру південного моста та системи живлення. Норма - до 60-70 ° і 30-45 ° відповідно.

Але існують і спеціалізовані програми для тестування материнської плати, наприклад MotherBoard Monitor. Ця утиліта відрізняється тим, що збирає інформацію в докладний звіт, який буде зрозумілий рядовому користувачеві ПК.

Тестування накопичувачів інформації

Багато виробників, включаючи Seagate, Transcend і Western Digital, пропонують різні програми для тестування системи ПК. Але вони підходять не всім користувачам. Тому ми радимо протестувати вінчестер або SSD безплатною програмою HDDScan. Якщо на диску є биті блоки та помилки, вона їх покаже. А ось відновлення накопичувачів краще довірити професіоналам.

Вище ми також говорили про програму CrystalDiskMark, якою можна скористатися для тестування роботи комп'ютера. Воно показує реальну швидкість запису та читання інформації. Якщо ці показники відрізняються від заявлених більш ніж на 10–15%, ви виявили причину несправності.

Тестування блоку живлення

Для діагностики неполадок комп'ютера найкраще підходить розширена версія програми AIDA64 Extreme. У ній можна провести стрес-тест блоку живлення. Вам достатньо вказати потужність та натиснути кнопку старту. Тестування триває близько години. Якщо ПК перезапускається або висне, діагностика показує несправність блока живлення комп'ютера. Причина найчастіше криється у поломці вентилятора чи конденсаторів.

Апаратне тестування монітора

Важливим етапом самостійної діагностики комп'ютера є перевірка екрана. Для цього завдання підходить програма PassMark Monitor Test. Спочатку вона проводить ряд тестів, визначаючи тип матриці, швидкість відгуку, глибину кольоровості, допустиму частоту оновлення та інші параметри. Після цього на дисплеї відобразиться ряд зображень, що дозволяють виявити дефекти, що часто зустрічаються - биті пікселі, ступінчасті переходи кольорів, вертикальні смуги та інші.

Перевірка на наявність шкідливого ПЗ

Дуже часто проблема криється не в самому залізі та його налаштуваннях, а у випадково «підхопленому» комп'ютерному вірусі. Цей шкідливий софт змушує ваш ПК займатися тим, що вигідне його творцеві - відправляти паролі та знімки дисплея, майнути криптовалюти у фоновому режимі, транслювати відео з екрану і навіть атакувати інші комп'ютери в інтернеті.

Хакерська атака через вірусний софт

Єдиний спосіб позбавитися вірусу - провести діагностику системи комп'ютера спеціальним антивірусним додатком. На безплатні версії не варто покладатися — вони оновлюються набагато рідше і не справляються з найскладнішими завданнями. З платного програмного забезпечення можемо порекомендувати:

 • Kaspersky Antivirus;

 • Norton Antivirus;

 • ESET NOD32;

 • Dr. WEeb;

 • Avast;

 • Zillya.

Регулярною діагностикою під час запуску теж не обійтися. Відкрийте меню програми та виберіть функцію повного сканування. Процес може тривати кілька годин залежно від місткості диска.

Діагностика роботи комп'ютера – допомога спеціалістів магазину CompX

Далеко не кожен користувач ПК детально розуміється на його пристрої. Якщо у вас не вистачає навичок та знань для самостійного тестування комп'ютера, краще довірити цю роботу професіоналам. Звернувшись до інтернет-магазину CompX, ви можете замовити повну діагностику своєї «машини» в сервісному центрі. Майстер проведе перевірку кожного компонента, виявить несправності та складе точний кошторис вирішення проблем.

На сайті також можна придбати антивірусні програми для захисту ПК та замовити їх встановлення. Крім того, в каталозі інтернет-магазину ви легко підберете нове залізо або комп'ютер, що готовий до роботи.

Висновки

Діагностика проблем комп'ютера - процес не дуже складний, але ретельний і вимагає уважності. Бажано проводити його регулярно - хоча б 1-2 рази на рік. Так ви зможете оцінити стан комп’ютерних деталей, виявити поломки на ранніх стадіях та виявити слабкі місця свого комп'ютера. Крім того, у вас з'явиться привід для чищення системного блоку або корпусу ноутбука від пилу, покращивши умови роботи заліза.